Super League : Με τα ελληνόπουλα…on fire, ο ΠΑΟΚ νίκησε την ΑΕΚ

Νέα δεδομένα στο πρωτάθλημα της Super League, μετά τον θρίαμβο του ΠΑΟΚ κόντρα στη φορμαρισμένη ΑΕΚ.

Ο “δικέφαλος” του Βορρά επικράτησε με 2-0, χάρη στα γκολ των Νάρεϊ και Κουλιεράκη, σε ένα ακόμη παιχνίδι που ο Κωνσταντέλιας απέδειξε πως δίκαια θεωρείται το next best thing του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Η ασίστ που δίνει στο πρώτο γκολ του ΠΑΟΚ είναι όλα τα λεφτά, ενώ ο 19χρονος αμυντικός ήταν αυτός που “σφράγισε” τη νίκη των “ασπρόμαυρων”.

Η Ένωση, που διαμαρτύρεται για δύο κόκκινες κάρτες στο πρώτο ημίχρονο, έχασε την ευκαιρία να μείνει σε απόσταση αναπνοής από τον Παναθηναϊκό (έχοντας και ματς λιγότερο αυτό με τον Ατρόμητο), με τους «πράσινους» να παραμένουν στο +4, τη στιγμή που ο ΠΑΟΚ την πλησίασε στους 3 πόντους, ενώ ο Ολυμπιακός βρίσκεται στο -1!

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά από την ΑΕΚ και προσπάθησε να την πιέσει ψηλά, όπως συνηθίζει να κάνει η Ένωση στα παιχνίδια της. Ωστόσο η πρώτη τελική στο ματς ήταν από πλευράς ΑΕΚ, με τον Λιβάι Γκαρσία να κάνει ένα σουτ από τα αριστερά, ωστόσο η μπάλα πήγε αρκετά άουτ.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ στην πρώτη τους τελική στο παιχνίδι. “Όλα τα λεφτά” ήταν η υπέροχη ενέργεια του Γιάννη Κωνσταντέλια που μοίρασε στον Νάρεϊ και εκείνος σκόραρε.

Μετά το γκολ των Θεσσαλονικέων η Ένωση πήρε την μπάλα στα πόδια της και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, δίχως όμως αποτέλεσμα. Στο 22ο λεπτό έπειτα από εκτέλεση κόρνερ με πάσα, ο Πινέδα μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, αλλά ο Κοτάρσκι απομάκρυνε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Η τελευταία καλή στιγμή για την Ένωση ήταν στο 41ο λεπτό. Έπειτα από ωραία κομπίνα σε εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε εκτός περιοχής, όπου ο Αραούχο έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο δεύτερο μέρος ο Δικέφαλος μπήκε δυνατά και σκόραρε με τον Κωνσταντέλια, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ορθά για οφσάιντ, καθώς ο Νάρεϊ που του έδωσε την πάσα έφυγε από αντικανονική θέση.

Γρήγορα όμως η ΑΕΚ πήρε την μπάλα στα πόδια της, μιας και ήταν αυτή που κυνηγούσε στο σκορ. Στο 50ο λεπτό ο Γκαρσία από πλάγια θέση εκτέλεσε μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε και δεύτερο γκολ ξανά στην πρώτη του τελική στο 45λεπτο, πέτυχε το δεύτερο γκολ. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ με πάσα και γέμισμα του Νάρεϊ, ο Κουλιεράκης νίκησε στον αέρα τον Σιμάνσκι και με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τον Αθανασιάδη να μην μπορεί να αντιδράσει.

Το δεύτερο τέρμα πάγωσε τους παίκτες του Ματίας Αλμέιδα, που είχαν μεν την μπάλα στα πόδια τους, αλλά σταδιακά βρήκε το “θάρρος” για να απειλήσει. Ο Σιμάνσκι με δυνατό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια στο 71ο λεπτό, ενώ ένα λεπτό μετά ο Γκατσίνοβιτς με υπέροχη ενέργεια μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση, αλλά ο Κοτάρσκι έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 82ο λεπτό η Ένωση έφτασε κοντά στο να μειώσει στο σκορ. Ο Σιμάνσκι έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Βίντα έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 89ο λεπτό ο Τσούμπερ με μια ωραία ενέργεια εξαπέλυσε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Κοτάρσκι με ωραία επέμβαση απομάκρυνε.

Ένα λεπτό μετά η ΑΕΚ απείλησε με τον Σιντιμπέ. Σε φάση διαρκείας στα καρέ του ΠΑΟΚ, ο Γάλλος μπακ έπιασε το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής με τον Κοτάρσκι να πέφτει στην αριστερή γωνιά του και να απομακρύνει την μπάλα. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο ματς με το 2-0 να παραμένει μέχρι τέλους.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) : Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Αουγκούστο, Ντάντας (81′ Σβαμπ), Νάρεϊ (88′ Τάισον), Κωνσταντέλιας (90+2′ Φιλίπε Σοάρες), Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα) : Αθανασιάδης, Ρότα (80′ Σιντιμπέ), Βίντα, Μουκουντί, Χατσιζαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον (63′ Γκατσίνοβιτς), Άμραμπατ, Πινέδα (72′ Ελίασον), Αραούχο (80′ Φαν Βέερτ), Γκαρσία (80′ Τσούμπερ)