LaLiga : Έκανε το…χρέος της η Μπαρτσελόνα και διατήρησε τη διαφορά (vid)

Η Μπαρτσελόνα νίκησε την Κάντιθ μέσα στο “Καμπ Νου” με 2-0, παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στη La Liga και στο +8 από την Ρεαλ Μαδρίτης και πλέον έχει μπροστά της τον επαναληπτικό στην έδρα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (2-2 το πρώτο ματς) για τα play off του Europa League.

Χωρίς Ρόναλντ Αραούχο (τιμωρημένος), Πέδρι και Ουσμάν Ντεμπελέ (τραυματίες) και με την κούραση από τον αγώνα με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για το Europa League, η αναμέτρηση με την Κάντιθ έκρυβε για την Μπαρτσελόνα περισσότερες παγίδες απ’ ότι θα ήθελε.

Και, παρ’ ότι ζορίστηκε για σαράντα λεπτά, η πρωτοπόρος της La Liga φόρτσαρε στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και, εντέλει, έφτασε στην εντός έδρας νίκη με 2-0, χάρη στην οποία επανέφερε στους οκτώ βαθμούς την διαφορά της από την δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης, στην κούρσα για την κατάκτηση του τίτλου.

Με απόντες τους παραπάνω, ο Τσάβι ξεκίνησε τον Έρικ Γκαρθία αντί του Αραούχο στο κέντρο της άμυνας, με τον Σέρτζι Ρομπέρτο στα χαφ αντί του Πέδρι και τους Φεράν Τόρες – Ανσού Φατί στο πλευρό του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στην επίθεση.

Ο Σέρχιο, χωρίς τον τιμωρημένο μπακ Εσπίνο, δεν έκανε σημαντικές αλλαγές στην ενδεκάδα, έχοντας ως «όπλο» την καλή παράδοση της Κάντιθ, η οποία στις τελευταίες της δύο επισκέψεις στο «Καμπ Νόου» μετρούσε μια νίκη και μια ισοπαλία.

Μπαρτσελόνα (Τσάβι): Τερ Στέγκεν, Κουντέ, Κρίστενσεν, Έρικ Γκαρθία, Μπάλντε, Γκάβι, Ντε Γιονγκ (69’ Κεσιέ), Σέρτζι Ρομπέρτο, Φεράν Τόρες, Λεβαντόφσκι (74’ Ραφίνια), Ανσού Φατί (85’ Αλαρκόν).

Κάντιθ (Σέρχιο Γκονθάλεθ): Λεδέσμα, Ίθα, Λουίς Ερνάντεθ, Φάλι, Αρθαμεντία, Εσκαλάντε (62’ Ιβάν Αλέχο), Αλκαράς (69’ Σαν Εμετέριο), Μπονγκοντά (62’ Σομπρίνο), Άλεξ, Οκάμπο (62’ Λοσάνο), Ρουτζέ Μαρτί (74’ Κρίστοφερ Ράμος).