Serie A : Η Φιορεντίνα έβαλε σε…μπελάδες τη Μίλαν (vid)

Η Μίλαν ηττήθηκε από την Φιορεντίνα με 2-1 μέσα στο “Αρτέμιο Φράνκι”, σε ματς για την 25η αγωνιστική στη Serie A, αποτέλεσμα που την κράτησε στους 47 βαθμούς.

Αυτή τη στιγμή, οι “ροσονέρι” έχουν τους ίδιους βαθμούς με την 3η του βαθμολογικού πίνακα, Ίντερ και βρίσκονται στο -1 από την Λάτσιο, έχοντας δώσει όμως ίδιο αριθμό ματς. Παράλληλα, η Ρόμα βρίσκεται στο -3 και την Κυριακή υποδέχεται την Γιουβέντους.

Να αναφέρουμε ότι ο αγώνας διεκόπη στο 13′ για χειροκρότημα ενός λεπτού στη μνήμη του Ντάβιντε Αστόρι, ο οποίος άρχισε από τις ακαδημίες της Μίλαν και κατέληξε αρχηγός της Φιορεντίνα, μέχρι που πέθανε σαν σήμερα πριν από πέντε χρόνια.

Ο αγώνας είχε καλό ρυθμό και άρχισε με τους γηπεδούχους να δημιουργούν ρήγματα στην άμυνα των “ροσονέρι”. Ο Φικάγιο Τομόρι με τάκλιν πάνω στη γραμμή αποσόβησε γκολ νωρίς για τη Φιορεντίνα, όμως οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν και ο Μενιάν χρειάστηκε να δείξει την κλάση του.

Στο 13ο λεπτό ο αγώνας σταμάτησε για χειροκρότημα για τον Ντάβιντε Αστόρι, τον αρχηγό της Φιορεντίνα (που προήλθε από τις ακαδημίες της Μίλαν) ο οποίος πέθανε σαν σήμερα πριν από πέντε χρόνια και στη συνέχεια συνεχίστηκε με τους γηπεδούχους να έχουν το πάνω χέρι.

Η Μίλαν δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Πιέτρο Τερατσιάνο και η δικαιοσύνη απονεμήθηκε με την έναρξη του 2ου μέρους, όταν ο Τομόρι ανέτρεψε τον Ζονατάν Ικονέ και ο Νίκο Γκονσάλες έκανε το 1-0 με πέναλτι.

Το γκολ αυτό αφύπνισε τους πρωταθλητές Ιταλίας, που για ένα δεκάλεπτο δημιούργησαν τις πρώτες ευκαιρίες τους, όμως δεν κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Η είσοδος του Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς και του Ντιβόκ Ορίγκι δεν βοήθησε τη Μίλαν, η οποία στο τελευταίο ημίωρο είδε τους “βιόλα” να ξαναπαίρνουν τα ηνία.

Ο Μενιάν επέστρεψε στις επεμβάσεις, όμως δεν κατάφερε να κάνει κάτι στην κεφαλιά του Λούκα Γιόβιτς στο 87′ που κλείδωσε τη νίκη. Το μόνο που κατάφεραν οι “ροσονέρι” ήταν να μειώσουν με τον Τεό Ερναντέζ στην τελευταία φάση του αγώνα.