Super League : Οριστικά στα play out ο Ατρόμητος, 1-1 στην Τρίπολη

Για ένα ημίχρονο, ο Ατρόμητος κρατούσε τις ελπίδες για είσοδο στα play off, όμως το γκολ του Ζουκάνοβιτς στο δεύτερο ημίχρονο, στέλνει τους Περιστεριώτες οριστικά στα play out.

Έτσι, ο Βόλος πανηγυρίζει και μαθηματικά την παρουσία του play off, για πρώτη φορά στην ιστορία του!

Το ματς ήταν κλασική περίπτωση μοιρασμένων ημιχρόνων. Ο Αστέρας δεν είχε τίποτα να παρουσιάσει στα πρώτα 45 λεπτά. Ούτε κατοχή, ούτε φάσεις, ούτε αντεπιθέσεις – ο Ατρόμητος ήταν απόλυτος κυρίαρχος στο γήπεδο και ήταν απολύτως δίκαιο να δικαιολογημένο να πάει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ. Ο Ρομπάιγ στο 21ο λεπτό ήταν εκείνος που με όμορφο κοντρόλ μέσα στην περιοχή και ιδανικό τελείωμα άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με το τέρμα να ακυρώνεται αρχικά ως οφσάιντ, αλλά να μετράει κανονικά κατόπιν παρέμβασης του VAR. Μια ακόμα λάθος απόφαση των βοηθών και σε μια φάση που ήταν αρκετά ξεκάθαρο ότι ο άσος του Ατρόμητο καλυπτόταν.

Το γκολ έδωσε περισσότερη ώθηση στον Ατρόμητο, που είχε εξαιρετική κυκλοφορία και έβρισκε διαδρόμους προς την εστία του Παπαδόπουλου, με τον γκολκίπερ του Αστέρα να γλιτώνει την ομάδα του από το 0-2 στο τετ-α-τετ με τον Κιάρτανσον. Ο Έλληνας τερματοφύλακας αντέδρασε σωστά και το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος των 45 λεπτών… Μόνο και μόνο για να δώσει τη σκυτάλη σε ένα διαφορετικό δεύτερο 45λεπτο.

Εκείνο ήταν του Αστέρα. Φυσικά όχι με τον ίδιο μονοδιάστατο και μονόπλευρο τρόπο που ήταν το πρώτο ημίχρονο, αλλά με τους γηπεδούχους να παρουσιάζουν εντελώς διαφορετικό πρόσωπο. Οι Αρκάδες έφτασαν πολύ γρήγορα στην ισοφάριση, με τον Τζουκάνοβιτς να παίρνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή από εκτέλεση κόρνερ και αδράνεια στην άμυνα του Ατρόμητου και από το 51 κι έπειτα υπήρχαν περισσότερα από σαράντα λεπτά για να αναδειχθεί νικητής.

Ο Ατρόμητος είχε μια μεγάλη (παραλίγο) φάση με την άμυνα του Αστέρα να σώζει τελευταία στιγμή πριν στείλει τη μπάλα στα δίχτυα ο Κιάρτανσον, είχε δοκάρι με τον Αγκιμπού στο 69’, οι γηπεδούχοι είχαν το σουτ του Τιλίκα και του Ινγκλέσιας, αλλά αμφότεροι αγαπάνε τις ισοπαλίες! 14η ισοπαλία φέτος για τον Αστέρα, ένατη για τον Ατρόμητο, 14η συνολικά στην προϊστορία τους (σε 43 ματς) και όλοι χαρούμενοι στο βράδυ του Σαββάτου.

Αστέρας Τρίπολης (Άκης Μάντζιος) : Παπαδόπουλος, Άλβαρεζ, Ρούμπεν Γκαρσία, Ζουκάνοβιτς, Ατιένθα, Μουνάφο (89′ Προύντζος), Αλάγκμπε (52′ Ιγκλέσιας), Σίτο (89′ Σανταφέ), Ζουγλής (73′ Μπερτόγλιο), Ριέρα (73′ Τιλίκα), Μπαράλες

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν) : Γιαννιώτης, Ντε Μποκ, Κεχρίντα, Στρούγγης, Χατζηισαΐας, Κουέν (74′ Φρίντγιονσον), Καμαρά, Γκονζάλες (67′ Έριλινγκμαρκ), Ρομπάιγ, Ροτάριου (74′ Κλωναρίδης), Κιάρτανσον (74′ Τζαβίδας)