Από εκεί που σταμάτησε η Κηφισιά, 2-1 στην Καλαμάτα (vid)

Δίχως…φρένα η Κηφισιά τη φετινή σεζόν, ακόμη και μετά από έναν και πλέον μήνα απραξίας.

Η ομάδα του Γιώργου Πετράκη, στην επανεκκίνηση του πρωταθλήματος της Super League 2, επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της Καλαμάτας και διεύρυνε το αήττητο της έχοντας 11 νίκες και μία ισοπαλία.

Παράλληλα, αύξησε τη διαφορά από τη δεύτερη Athens Kallithea στους 8 βαθμούς.

Η ομάδα των βορείων προαστίων ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και στο 4′ ο Ταΐρης έσωσε εντυπωσιακά την εστία του σε προβολή του Προβυδάκη. Στο 28′, όμως «χτύπησε» ο Τετέι. Από κλέψιμο του Να’α ο φορ της Κηφισιάς σούταρε από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα κόντραρε, πήρε ύψος και κατέληξε στα δίχτυα.

Η Καλαμάτα κατάφερε στο ντεμπούτο του Ίλτσο Γκεοργκιόσκι να φέρει το ματς στα ίσα σε κομβικό σημείο. Στο 45’+4′ ο Πασάς με πέναλτι ισοφάρισε και αφού ένα λεπτό νωρίτερα ο Σωτηράκος είχε κάνει χέρι σε σέντρα του Βασιλόγιαννη. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι πήραν το τρίποντο από την άσπρη βούλα. Ο Ταΐρης ανέτρεψε τον Τετέι στο 50′ και ο Κουϊρουκίδης διαμόρφωσε το 1-2.

Από το 82′ η Κηφισιά έπαιζε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Παπασάββα, όμως δεν είχε πρόβλημα να κρατήσει το προβάδισμα και να υποχρεώσει τη Μαύρη Θύελλα στη 2η φετινή εντός έδρας ήττα.

Καλαμάτα (Ίλτσο Γκεργκιόσκι): Ταΐρης, Μόζερ (88′ Λούκαστσικ), Λουπάνο (82′ Ασίγκμπα), Μπαξεβάνος, Λιποράσε, Παπατόλιος, Καραγκούνης, Ματέους (55′ Τάτος), Βασιλόγιαννης, Αρναρέλλης (55′ Ρόβας), Πασάς (88′ Τριανταφυλλάκης).

ΠΑΕ Κηφισιά (Γιώργος Πετράκης): Αναγνωστόπουλος, Βαφέας, Μπαρμπόσα, Προβυδάκης, Σωτηράκος, Γκίνη (65′ Παπασάββας), Πέιος, Πρίτσας (69′ Ταλάλ), Να’α, Κουιρουκίδης (65′ Αντερέγκεν), Τετέι (86′ Νοικοκυράκης).