“Έσπασε” το ρόδι η Επισκοπή, 1-0 την ΑΕΚ Β (photos)

Έπρεπε να υπάρξει μια διακοπή 40 ημερών αλλά και να φτάσει σχεδόν το τέλος του πρώτου γύρου για να μπορέσει να γευτεί η Επισκοπή την χαρά της νίκης, κερδίζοντας με σκορ 1-0 την ΑΕΚ Β.

Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα στην επιστροφή της στις υποχρεώσεις της Super League 2 κατάφερε να καταβάλλει την αντίσταση της Β ομάδα της ΑΕΚ χάρη στο γκολ που σημείωσε στο 50ό λεπτό ο Κούτσιας αξιοποιώντας την πάσα του Σκεντεράι. Αυτό το γκολ έμελλε να κρίνει όπως αποδείχτηκε την αναμέτρηση, με την Επισκοπή αμέσως μετά να έχει δοκάρι με την κοντινή προβολή από τον Αμπαφού για να “κλείδωνε” σε εκείνο το σημείο το 2-0.

Το παιχνίδι διεξήχθη στο γήπεδο “Παύλος Βαρδινογιάννης” του Γάλλου, με τον αέρα να κυριαρχεί στο α’ ημίχρονο. Ωστόσο, παρότι αυτός ήταν υπέρ των γηπεδούχων, η ΑΕΚ Β ήταν η ομάδα που σημείωσε τις δύο σημαντικότερες ευκαιρίες με τον Κορομηλά στο 14’, το πλασέ του οποίου εξουδετέρωσε εντυπωσιακά ο Ψαρράς, ενώ ακολούθησε στο 18’ το κοντινό σουτ από τον Γκολφίνο που πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

Αμέσως μετά τη διπλή (γκολ και δοκάρι) προσπάθεια της Επισκοπής, η ΑΕΚ Β είχε τρεις καλές ευκαιρίες για να φτάσει στο 1-1. Αρχικά στο 58’ από τη σέντρα του Σκόνδρα με την κεφαλιά του Κοσίδη να περνά άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Σκόνδρα στο 72’.

Μεγάλη φάση για την ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου στο 83’ όταν ο Παρράς έκανε το γύρισμα ο Ψαρράς έχασε τη μπάλα και ο Κοσίδης από κοντά πλάσαρε σε άδεια ουσιαστικά εστία, άουτ.

δείτε φωτογραφίες στο athlitiko.gr

ΠΑΕ Επισκοπή (Κώστας Ανυφαντάκης): Ψαρράς, Νταμπίζας, Κεφαλάς, Πολίτης, Αραμπατζής (82′ Τζωρτζινάκης), Κούτσιας, Αμπαφού, Σκεντεράι, Σταθόπουλος (64’ Κρίκλοου), Βουκελάτος (74’ Τσιλεδάκης), Παπαδόπουλος

ΑΕΚ Β (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Σταμούλης, Ραντόνια, Λάτσι, Παρράς, Ρουκουνάκης, Λέλεκας (74’ Δημητρίου), Σκόνδρας (82’ Χριστόπουλος), Κορομηλάς (67’ Ζίνι), Γκολφίνος, Κοσίδης