LaLiga : Με top class Άσπας η Θέλτα, στο 90+6′ έχασε το πολύτιμο τρίποντο η Βαγιαδολίδ (vids)

Με τον αρχηγό της, Ιάγκο Άσπας να σκοράρει 2 φορές, η Θέλτα νίκησε 3-0 την Ράγιο και ξέφυγε με 6 βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση χάνοντας ευκαιρία με τον Άσπας μόλις στα 40 δευτερόλεπτα και είδαν τον Ντιμιτριέφσκι να βγάζει το πλασέ του Βέιγκα στο 5′.

Οι Μαδριλένοι είχαν 2 φάουλ του Λε Ζεν που δυσκόλεψαν τη ζωή του Βιγιάρ αλλά το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος η Θέλτα βρήκε τα γκολ που ζητούσε, το πρώτο με τον Άσπας στο 51′ μετά τη φανταστική ενέργεια του Γκαλάν και το δεύτερο ήταν αυτογκόλ του Σις στο 53′, όταν χρειάστηκε η παρέμβαση του VAR για να μετρήσει τελικά το γκολ.

Ο Ντε Τομάς είχε δοκάρι και ευκαιρία να βάλει ξανά την ομάδα του στο ματς, χωρίς επιτυχία για να έρθει το τελικό 3-0 στο 85′ με καταπληκτικό πλασέ του Άσπας, που για 8η χρονιά στη σειρά έβαλε διψήφιο αριθμό γκολ, φτάνοντας τα 11 στο πρωτάθλημα.

Νωρίτερα, η ουραγός Έλτσε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων στέρησε το τρίποντο από τη Βαγιαδολίδ (1-1).

Ο Κάιλ Λάριν σκόραρε στο 4ο λεπτό και στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ικανοί να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ αλλά στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τέτε Μορέντε έγραψε το 1-1 για την ουραγό Έλτσε που την έκανε τη «ζημιά» της. Αποβλήθηκαν στα τελευταία λεπτά οι Ρόκε Μέσα και Χόνγκλα για τη φιλοξενούμενη ομάδα.