Μεγάλο “διπλό” και τρίτη θέση για την Αναγέννηση Καρδίτσας (photos+vid)

Μετά από έξι εβδομάδες απραξίας ΑΕΛ και Αναγέννηση πάτησαν ξανά γήπεδο για να τεθούν αντιμέτωπες για την 14η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Super League 2.

Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι του Σαββάτου (11/3) στο Αλκαζάρ με τους κιτρινόμαυρους να είναι καλύτεροι σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα και με ένα γκολ του Κοζορώνη από τα 11 βήματα “απέδρασαν” για πρώτη φορά από την έδρα της ΑΕΛ! Η νίκη αυτή έφερε την ομάδα του Περικλή Αμανατίδη στη 2η θέση, ισόβαθμη με την ηττημένη και τον ΠΑΟΚ Β, 6 βαθμούς από τον πρωτοπόρο Πανσερραϊκό που αγωνίζεται τη Δευτέρα κόντρα στη Νίκη Βόλου.

Καλύτερα ξεκίνησε η Αναγέννηση στον αγώνα χάνοντας μάλιστα σπουδαία ευκαιρία να προηγηθεί με τη συμπλήρωση ενός λεπτού αγώνα. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν τα επόμενα και μετά το 15′ απείλησαν την εστία της Αναγέννησης χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να παραβιάσουν την εστία του Τσέλιου. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με προσπάθειες κυρίως των γηπεδούχων χωρίς όμως κάποιο σημαντικό κίνδυνο για την εστία της Αναγέννησης.

Στο δεύτερο ημίχρονο το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε χωρίς κάποια ευκαιρία με την Αναγέννηση ωστόσο να είναι αυτή που απείλησε με σουτ του Αθανασιάδη. Ο τελευταίος στο 67′ είχε κεφαλιά που βρήκε στο χέρι αμυνόμενου που οδήγησε την Αναγέννηση στη λευκή “βούλα” με τον Κοζορώνη να ευστοχεί για το 0-1. Οι κιτρινόμαυροι έλεγξαν τον αγώνα στην συνέχεια χωρίς να απειληθούν και έφθασαν στην πρώτη εκτός έδρας νίκη επί της ΑΕΛ.

Με μπλουζάκια αφιερωμένα στους νεκρούς του σιδηροδρομικού δυστυχήματος των Τεμπών εισήλθαν οι δύο ομάδες στο γήπεδο και κατά τη διάρκεια της τήρησης του ενός λεπτού σιγής. Οι ποδοσφαιριστές της Αναγέννησης έκαναν αναφορά στα τρία ατυχήματα που έχουν “στοιχειώσει” το σημείο των Τεμπών τα τελευταία χρόνια ενώ κρατούσαν και δύο φανέλες της Αναγέννησης με τους αριθμούς 21 και 34 που πάνω τους είχαν τα ονόματα των Καρδιτσιωτών Αν. Κουτσόπουλου και Β. Βλάχου που έχασαν τη ζωή τους στο συγκεκριμένο δυστύχημα με τους αριθμούς να αφορούν τις ηλικίες των δύο νέων.

Περίπου 8 λεπτά καθυστέρησε η έναρξη του αγώνα αφού ο ο διαιτητής της αναμέτρησης ζήτησε να κατέβει μεγάλο πανό που είχαν αναρτήσει οι οργανωμένοι της ΑΕΛ με αναφορά στο δυστύχημα των Τεμπών κάτι που ωστόσο δεν έγινε.