Premier League : Επιστροφή στα…παλιά για τη Λίβερπουλ και ήττα στο Vitality (vid)

Μετά από ένα σημαντικό σερί νικών που την έφερε στην 5η θέση, η Λίβερπουλ ηττήθηκε σήμερα από τη μέχρι πρότινος ουραγό Μπόρνμουθ!

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ παρουσιάζοντας και πάλι αψυχολόγητες και χαώδεις διακυμάνσεις στην απόδοσή της έχασε από την Μπόρνμουθ η οποία ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας έστω και προσωρινά.

Οι γηπεδούχοι φανέρωσαν με το… καλησπέρα τις προθέσεις τους, όταν στο 10′ ο πολύ καλός και κινητικός σε όλο το ματς Ουατάρα, πέρασε και τον Άλισον, αλλά το πλασέ του δεν κατέληξε στην εστία σοκάροντας το κοινό του Vitality Stadium. Η Λίβερπουλ αντέδρασε άμεσα αλλά στο 12΄ο Ρόμπερτσον νικήθηκε από τον Νέτο και λίγο αργότερα ο Γκάκπο είδε τον διαιτητή της αναμέτρησης να του ακυρώνει ορθώς το γκολ που πέτυχε ως οφσάιντ.

Τελικά ότι δεν κατάφερε να κάνει ο Ουατάρα ως εκτελεστής, το έκανε ως δημιουργός καθώς από τα πόδια του ξεκίνησε η φάση που έφερε τον Μπίλινγκ σε θέση βολής προ του Άλισον για το 1-0 στο 28′. Το ημίχρονο κύλισε χωρίς άλλη ευκαιρία άξια αναφοράς, με τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για πέναλτι στο 45′ να καταρρίπτονται από το VAR.

Στο δεύτερο ημίχρονο όπως ήταν αναμενόμενο οι Reds πίεσαν για την ισοφάριση και πολλοί πίστεψαν ότι αυτή θα έρθει όταν ο διαιτητής συμβουλεύτηκε και το VAR έδωσε πέναλτι σε χέρι του Σμιθ μετά από σέντρα του Άρνολντ στο 68′. Σήμερα όμως δεν ήταν η μέρα της Λίβερπουλ, με τον Σαλάχ να το πιστοποιεί με μια τραγική εκτέλεση πέναλτι που δεν βρήκε καν την εστία του Νέτο!

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να διατηρήσουν σε υψηλά επίπεδα την πίεση και έψαξαν για το 1-1 που όμως δεν ήρθε ποτέ. Τελευταία ευκαιρία ήταν στις καθυστερήσεις με τον Γκάκπο να επιχειρεί ένα βολέ στην κίνηση από πλάγια θέση (90+3′) αλά Φαν Μπάστεν αλλά να μην βρίσκει στόχο.

Με τη νίκη της αυτή η Μπόρνμουθ μετά από δύο σερί ήττες, πήρε ανέλπιστο αποτέλεσμα στη μάχη που δίνει για τη σωτηρία, φεύγοντας από τον πάτο της βαθμολογίας και βγαίνοντας και εκτός ζώνης υποβιβασμού έστω και προσωρινά.

Η Λίβερπουλ… έχυσε την καρδάρα με το γάλα, χαλώντας τις εντυπώσεις μετά την 7άρα επί της Γιουνάιτεντ αλλά και χάνοντας πολύ σημαντικό έδαφος στη μάχη της Ερώπης και ειδικά της 4άδας που δίνει εισιτήριο για το ερχόμενο Champions League. Παρέμεινε στην 5η θέση με 42 βαθμούς (26 ματς), με την 4η Τότεναμ να έχει 45 βαθμούς (26 ματς) και την 6η Νιουκάστλ στους 41, αλλά με δύο ματς λιγότερα.

Μπόρνμουθ (Γκάρι Ο’ Νιλ): Νέτο, Σμιθ (80′ Φρέντερικς), Στέβενς, Σενέσι, Κέλι, Ουαταρά, Λέρμα (81′ Κουκ), Μπίλινγκ (70′ Κρίστι), Άντονι (88′ Βίνια), Ρόθγουελ, Σολάνκε.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ (65′ Μίλνερ), Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Έλιοτ (46′ Ζότα), Φαμπίνιο (65΄ Χέντερσον), Μπάιτσετιτς, Σαλάχ, Χάκπο, Νούνιες (66′ Φιρμίνο).