Επιστρέφει από τον Πύργο με ένα πολύτιμο τρίποντο το Πυλί

Μεγάλη νίκη πέτυχε στον Πύργο ο ΑΟ Πυλίου, που επικράτησε με 1-3 του Πανηλειακού για την 18η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής (4ος Όμιλος) και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα σε ότι αφορά την υπόθεση παραμονή.

Η ομάδα του Δημήτρη Χρυσόπουλου έφτασε τους 25 βαθμούς ενώ την Τετάρτη θα πάρει άνευ αγώνος το τρίποντο απέναντι στον Πανγυθεατικό. Σκόρερ για το μεγάλο διπλό οι Κότζα, Τουργαΐδης και Βουκομάνοβιτς ενώ για τον Πανηλειακό είχε μειώσει στο σκορ ο Παναγιώτης Τσίγκρηλας.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ όταν στο 13ο λεπτό ο Κότζα δοκίμασε τα πόδια του η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Καρακίτσου για το 0-1. Πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο 0-2 όταν το διαγώνιο σουτ του Αποστολίδη τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Το Πυλί είχε την κατοχή και την κυκλοφορία και μπόρεσε στο 27’ να σκοράρει για δεύτερη φορά στο ματς. Ο Κότζα έκανε την κάθετη πάσα, ο Τουργαΐδης βρέθηκε σε θέση βολής και πλάσαρε εύστοχα για το 0-2.

Πριν το ημίχρονο ο Πανηλειακός κατάφερε να ξαναμπεί στην διεκδίκηση της αναμέτρησης όταν στο 37’ ο Μπάλλας εκτέλεσε το κόρνερ και ο Τσίγκρηλας με κεφαλιά μείωσε σε 1-2.

Στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου το ματς είναι αρκετά ισορροπημένο με τον Α.Ο Πυλίου να έχει μια καλή στιγμή στο 56′ όταν το σουτ του Βουκομάνοβιτς πέρασε έξω απ’ την εστία του Καρακίτσου.

Στο 65′ ο Δρόσος έκανε παράλληλη πάσα, ο Βουκομάνοβιτς υποδέχτηκε την μπάλα με πλάτη, προσποιήθηκε ότι θα πασάρει, απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και με ψύχραιμο πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-3. Στο 72′ ο Βουκομάνοβιτς έκανε την σέντρα απ’ τα δεξιά και ο προωθημένος Μπριλάκης πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά άουτ. Στο 83΄ο Μπριλάκης εκτέλεσε το φάουλ με τον Καρακίτσο με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

Στο 87′ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και σε τέταρτο γκολ όταν ο Κατσέλης απ’ τα αριστερά έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Καρακίτσου με το 1-3 να μένει μέχρι την λήξη της αναμέτρησης.

Πανηλειακός (Ανδρέας Τρυφωνόπουλος): Καρακίτσος, Γαλανόπουλος, Διαμαντόπουλος (77′ Ντοματάς), Μάρκου, Τσίγκρηλας Δ., Δημάκης, Μπάλλας (77′ Θεοδωρακόπουλος), Κρίστιαν (36’ Ζάχι), Τσίγκρηλας Π., Καλομοίρης (77′ Σμάρα), Αλ Μπασάμ (36’ Ψύχας)

ΑΟ Πυλίου (Δημήτρης Χρυσόπουλος): Τοπουζλής, Χατζηβασίλης, Μπριλάκης, Μπέρτος, Παναγιωτόπουλος, Χατζηνικολάου (73′ Τάσιος), Μαυρόπουλος, Κότζα (82′ Σκέντζος), Τουργαΐδης (60′ Δρόσος), Αποστολίδης (82′ Χατζησουλεϊμάν), Βουκομάνοβιτς (82′ Κατσέλης)