Ο Μάντζης βάζει τον Ιωνικό με πλεονέκτημα στα play out

Το γκολ του Βασίλη Μάντζη στο 7ο λεπτό, ήταν αρκετό για να δώσει μια πολύτιμη νίκη στον Ιωνικό. Η ομάδα της Νίκαιας ξεκινά τα play out με έναν βαθμό περισσότερο από Λαμία και Λεβαδειακό.

Το σκορ στη Νεάπολη άνοιξε νωρίς και συγκεκριμένα στο 7ο λεπτό, όταν σε εκτέλεση φάουλ ο Μάντζης πήρε την κεφαλιά προλαμβάνοντας την έξοδο του Παπαδόπουλου και έγραψε το 1-0.

Ο επιθετικός των γηπεδούχων λίγο έλλειψε, μάλιστα, να σημειώσει κι ένα δεύτερο, απίθανο γκολ στο 36΄, όταν σχεδόν από το κέντρο αστόχησε ελάχιστα στην προσπάθειά του να «κρεμάσει» τον εκτός θέσης γκολκίπερ των Αρκάδων.

Με τον Αστέρα να «ψάχνεται» μετά το 0-1 σε ολόκληρο το ημίχρονο η κατάσταση έγινε περίπλοκη για τους φιλοξενούμενους στο 44ο λεπτό, όταν ο Αλάγμπ3 δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για πολύ σκληρό φάουλ στον Ρομαό και αποβλήθηκε στο 44΄.

Με την ηρεμία του 1-0 και του αριθμητικού πλεονεκτήματος οι γηπεδούχοι έδωσαν χώρο στον Αστέρα αλλά ήταν πολύ επικίνδυνοι όταν έβγαιναν γρήγορα στον χώρο, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες με τον Μάντζη στο 48΄ και το 54΄, το μόλις άστοχο φάουλ του Λοβέρα στο 59΄ και τους Μάντζη, Φαντιγκά στην ίδια φάση (67΄), στην τελευταία μεγάλη φάση του αγώνα.

Ιωνικός (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Σάκιτς, Τσιγκρίνσκι Σόουζα, Βαλεριάνος, Κάνιας, Ρομαό, Λοβέρα (75′ Ελευθεριάδης), Φαντιγκά, Σεμπά (90+3′ Μάνος), Μάντζης.

Αστέρας Τρίπολης (Άκης Μάντζιος): Παπαδόπουλος, Καρμονα, Πίτσου, Καστάνιο, Άλβαρες, Μουνάφο (88′ Προύντζος), Αλάγκμπε, Ριέρα (66′ Ζουγλής), Σίτο (88′ Μπερτόλιο), Τιλίκα (46′ Σανταφέ), Μπαράλες (66΄ Κωστέας).