Basket League : Ο ΠΑΟΚ υποχρέωσε τον Παναθηναϊκό στην 3η του ήττα

Ο ΠΑΟΚ διέκοψε αρνητικό σερί οκτώ ετών στις συναντήσεις του με τον Παναθηναϊκό με την εντός έδρας νίκη του με 81-73 στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 18η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της επικράτησης του «Δικέφαλου του Βορρά» ήταν ο Τζέιλεν Χαντς ο οποίος σκόραρε 27 πόντους με 5/8 τρίποντα, ενώ μοίρασε και 3 ασίστ.

Καθοριστικά για τη νίκη του ΠΑΟΚ ήταν, επίσης, τα 9 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ που πήρε έναντι των «πρασίνων» (12-3).

Ο Φώτης Τακιανός πέτυχε την πρώτη νίκη του ως προπονητής του «Δικέφαλου του Βορρά», απέναντι στον Παναθηναϊκό, τον οποίο είχε νικήσει δύο φορές στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ της προηγούμενης σεζόν ως κόουτς της Λάρισας.

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΠΑΟΚ και με 7 πόντους Φράνκε προηγήθηκε με 10-5 (στο 5′). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με 6 πόντους του Γιώργου Καλαϊτζάκη προηγήθηκε με 11-10 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 18-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο o ΠΑΟΚ ξεκίνησε με σερί 8-0 και πήρε το προβάδισμα με 21-18 (στο 12′), όμως τα συνεχόμενα λάθη του και ο εξαιρετικός Μποχωρίδης (7π, 2ασ) έφεραν πράσινο επιμέρους σκορ 10-2 και το τριφύλλι μπροστά με 28-23 (στο 15′).

Οι γηπεδούχοι με 6/14 τρίποντα και 9 πόντους από τον Χαντς μείωσε σε 31-29 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 40-38 μετά από νέο τρίποντο (7/16 ο ΠΑΟΚ, 5/10 ο Παναθηναϊκός) του Χαντς (14π) στα 2,3”!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τους Χαντς – Ράιλι να προσφέρουν σκορ στον ΠΑΟΚ, τον Παναθηναϊκό να απειλεί μόνο με τον Πονίτκα και το σκορ να γίνεται 48-44 (στο 24′) υπέρ των γηπεδούχων.

O Τσιακμάς με 2/2 τρίποντα έδωσε προβάδισμα για πρώτη φορά με +8 (56-48 στο 26′) στην ομάδα του, όμως το τριφύλλι με Λι και Μπέικον μείωσε άμεσα σε 56-53 (στο 28′).

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με buzzer beater τρίποντο του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη και ισοπαλία στο 61-61 μεταξύ των δύο ομάδων.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κακές επιθετικά μέχρι τη στιγμή, που ο Χαντς επέστρεψε στο παρκέ και με 8 σερί πόντους (27 συνολικά) και έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ με 72-66 στο 35ο λεπτό!

Ο Πόλεϊ με δίποντο σε λήξη χρόνου κράτησε το +5 για τον ΠΑΟΚ (74-69) και ο Σάιμπερτ με 2/2 βολές μετά από πράσινο λάθος έδωσε καθοριστικό προβάδισμα με 76-69 στην ομάδα του.

Ο Πονίτκα μείωσε σε 76-71, όμως ένα άστοχο τρίποντο και ένα λάθος του Μπέικον και 1/2 βολές του Ράιλι στο 1:11 έφεραν τη διαφορά στους 6 (77-71).

Ο Παπαγιάννης με 2/2 βολές στα 55” μείωσε σε 77-73, όμως ο Χαντς στα 34” ύψωσε για τον Πόλεϊ και τέλειωσαν το ματς ουσιαστικά για το 79-73!

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 38-40, 61-61, 81-73.