Νέα εντυπωσιακή εμφάνιση για τον Διαγόρα, 1-0 την ΑΕΛ

Με γκολ του Σεραφείμ Μανιώτη στο 32’, ο Διαγόρας επικράτησε 1-0 της ΑΕΛ στο Δημοτικό Στάδιο για την 15η αγωνιστική της Super League 2. Δεύτερο σερί σπουδαίο τρίποντο μετά από αυτό στη Βέροια για τον Διαγόρα, ο οποίος έκανε ένα ακόμη σημαντικό βήμα για την επίτευξη του στόχου του.

Ο «Γηραιός» μπήκε εξαιρετικά στο παιχνίδι και μόλις στο 2ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί, όταν μετά από λάθος της άμυνας, ο Τσιαντούλας τροφοδότησε τον Αντεσίνα, ωστόσο ο τελευταίος νικήθηκε στο τετ-α-τετ με τον Σουλούκο. Έξι λεπτά αργότερα μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα έφτασε στον Μανιά, ο οποίος με σουτ σημάδεψε τον γκολκίπερ των «βυσσινί».

Μετά το πρώτο τέταρτο του ματς, η Λάρισα ανέβασε την απόδοση της, κυκλοφόρησε καλύτερα τη μπάλα και απείλησε στο 25’ με τον Μπίντση να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ την κεφαλιά του Όγκμποε. Στην δεύτερη της καλή στιγμή στο παιχνίδι, η ομάδα του Κώστα Βελιτζέλου κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν στο 32’ μετά από ωραία εκτέλεση φάουλ του Τσιαντούλα, ο Μανιώτης πρόλαβε τους αμυντικούς της ΑΕΛ και με καρφωτή κεφαλιά σημείωσε το 1-0 για τον Διαγόρα, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, η ΑΕΛ έκανε αισθητή την παρουσία της με τον Νικολιά να πατάει στην περιοχή και τον Μπίντση να διώχνει σε κόρνερ. Ο Διαγόρας κατάφερε να «παγώσει» τον ρυθμό του παιχνιδιού, έκλεισε τους χώρους των φιλοξενούμενων, οι οποίοι απείλησαν μόνο στο 77’ με τον Μπίντση να διώχνει με δύσκολη επέμβαση το γυριστό σουτ του Νίνο και κατάφερε να πανηγυρίσει μια σπουδαία νίκη που τον φέρνει στο +7 από τη ζώνη σωτηρίας.

Διαγόρας Ρόδου (Κώστας Βελιτζέλος): Μπίντσης, Πετράκης, Γιανναράκης, Μανιώτης, Τάτσης, Καραμάνης, Τσιαντούλας (87’ Βουργουτζής), Λούκιτς (56’ Παπαϊωάννου), Σταμένκοβιτς (87’ Αρίας), Αντεσίνα (76’ Παραστατίδης), Μανιάς (76’ Γκρόζντανιτς)

ΑΕΛ (Παναγιώτης Γκουτσίδης) : Σουλούκος, Καλουτσικίδης, Μαϊδανός, Γκοτζαμανίδης (79’ Κόλα), Ηλιάδης, Θωμαΐδης (58’ Μαυριάς), Πλέγας (79’ Αντράντα), Παπαγεωργίου Κ. (58’ Νίνο), Πεντρόσο (66’ Νούνιες), Νικολιάς, Όγκμποε