Στη δεύτερη θέση η Αναγέννηση Καρδίτσας, 2-0 τον Απόλλωνα Πόντου (photos)

Με δύο πολύ όμορφα γκολ, του Ελιβέλτο στο πρώτο ημίχρονο και του Πολίτη στο δεύτερο, η Αναγέννηση Καρδίτσας επικράτησε άνετα με 2-0 του Απόλλωνα Πόντου.

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη προσπέρασε τον ΠΑΟΚ Β και ανέβηκε στη δεύτερη θέση, σε αντίθεση με τους “κοκκινόμαυρους” που παραμένουν εντός της επικίνδυνης ζώνης.

Η Αναγέννηση απείλησε με το «καλημέρα», μόλις στο 3’, όταν ο Κοζορώνης από δεξιά βρήκε τον Ελιβέλτο αλλά ο επιθετικός των «κιτρινόμαυρων» δεν κατάφερε να νικήσει τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων σπαταλώντας σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.

Στο 13′ μετά από έξοχη προσπάθεια και σέντρα του Γιάκου, ο Αθανασιάδης επιχείρησε τη δύσκολη κεφαλιά αλλά δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα όπως θα ήθελε.

Στο πρώτο 20λεπτο οι φιλοξενούμενοι είχαν ως πρώτο στόχο να καταστρέψουν τον όποιο ρυθμό είχε ο αγώνας. Είναι χαρακτηριστικό πως στο διάστημα αυτό εισήλθε ο γιατρός εντός αγωνιστικού χώρου πέντε φορές. Με αυτό τον τρόπο όμως μπορείς να «κερδίσεις» λίγα λεπτά αλλά σίγουρα όχι όλο το 90λεπτο.

Ετσι φτάσαμε στο 38’ όπου η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε. Ο Ελιβέλτο έγινε αποδέκτης της μπάλας λίγο πιο κάτω από το κέντρο, κινήθηκε κάθετα και αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή εξαπέλυσε ένα κεραυνό «καρφώνοντας» τη μπάλα στα δίχτυα του Πενταράκη.

Ο Απόλλων δημιούργησε την πρώτη …υποψία φάσης στο 40’ όταν το σουτ του Εσαλό πέρασε αρκετά έξω από την εστία του Τσέλιου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αναγέννηση διαχειρίστηκε άνετα το σκορ καθώς οι φιλοξενούμενοι μπορεί να ήθελαν αλλά σίγουρα δεν μπορούσαν.

Στο 64’ μάλιστα «κλείδωσαν» τη νίκη. Ο Πολίτης με εντυπωσιακό φαλτσαριστό πλασέ έξω από την περιοχή και δεξιά έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία για να «γράψει» το 2-0.

Στη συνέχεια η Αναγέννηση θα μπορούσε να σημειώσει και τρίτο τέρμα καθώς έχασε καλές ευκαιρίες με τους Γιάκο, Κοζορώνη και Ζάγγο που πέρασε ως αλλαγή.

δείτε φωτογραφίες στο karditsapress

Αναγέννηση Καρδίτσας (Περικλής Αμανατίδης): Τσέλιος, Κοζορώνης, Γκόλιας, Σταμόπουλος, Σκόνδρας, Λαγός (71′ Μπάλλας), Μπούζας, Γιάκος (81′ Μπάτροβιτς), Ελιβέλτο (87′ Ζάγκος), Πολίτης (81′ Αναστασόπουλος), Αθανασιάδης (71′ Βερνάρδος)

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πενταράκης, Μουμίν, Ντοναλντόνι, Αμπουντού, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Τσαγκαλίδης (65′ Δαλιανόπουλος), Μπελεβώνης (65′ Κωστίκα), Ντιαλόσι, Λαμπίρης, Εσαλό