“Σόκαρε” τον Ορφέα Ξάνθης στο 90+6′ ο Απόλλων Παραλιμνίου

Την ευκαιρία να πάρει ένα σπουδαίο τρίποντο έχασε κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή ο Ορφέας Ξάνθης, που προηγήθηκε με τρομερό γκολ του Γιώργου Κουκουρίγκου, όμως ένα σουτ του Ελέζι στην εκπνοή του ματς διαμόρφωσε το τελικό 1-1 με τον Απόλλωνα Παραλιμνίου στα πλαίσια της 24ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις πλέον ιδανικές συνθήκες για τον Ορφέα που για ακόμα ένα ματς βρήκε πολύ γρήγορο γκολ, όταν στο 6ο λεπτό η μπάλα έφτασε στη μικρή περιοχή στον Γιώργο Κουκουρίγκο που οριζοντιώθηκε και με ψαλιδάκι πέτυχε ένα εντυπωσιακό γκολ για το 1-0 υπέρ του Ορφέα

Η ομάδα του Απόλλωνα προσπάθησε να αντιδράσει μετά το γρήγορο γκολ του Ορφέα παίρνοντας μέτρα στο γήπεδο και προσπαθώντας κυρίως με σέντρες και κάποιες στημένες μπάλες να απειλήσει όμως πέρα από μια κεφαλιά του Κουτζαβασίλη που μπλόκαρε σταθερά ο Γεωργιάδης και μια κεφαλιά του Γεωργιάδη που δεν βρήκε στόχο δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάτι αξιόλογο στο πρώτος μέρος.

Σε αντίθεση με τον Ορφέα που στο 32′ είχε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία όταν μετά από εντυπωσιακό σλάλομ του Ιωαννίδη αυτός γύρισε την μπάλα στον Τορομανίδη όμως η μπάλα έσκασε στον αγωνιστικό χώρο και στρώθηκε καλά με τον μεσοεπιθετικό του Ορφέα με την φορά που είχε να σουτάρει αρκετά άστοχα. Ενώ στο 37′ οι Τορομανίδης, Κουκουρίγκος και Ιωαννίδης “έκρυψαν” την μπάλα σε έναν υπέροχο συνδυασμό με το δυνατό σουτ του τελευταίου όμως να αποκρούει εντυπωσιακά ο Φώτης Κουτζαβασίλης στη φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι ως προς την εικόνα του αγώνα με τον Απόλλωνα να έχει φλύαρη υπεροχή και κατοχή μπάλας απέναντι στον Ορφέα που με πολύ πάθος προσπαθούσε να αμυνθεί, ενώ στο 82′ μάλιστα είχε και τη φάση του αγώνα όταν μετά από ωραία κάθετη του Κουκουρίγκου στον Πασχαλάκη αυτός προσπάθησε να αποφύγει τον Κουτζαβασίλη που τον σταμάτησε η μπάλα έφτασε στον Ιωαννίδη που πλάσαρε όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Και εκεί που όλα έδειχναν πως ο Ορφέας θα πάρει ένα “χρυσό” τρίποντο σε μια ανύποπτη στιγμή στο 90+6′ ο Ελέζι έπιασε το σουτ εκτός περιοχής η μπάλα έσκασε και στο έδαφος ξεγελώντας τον κίπερ του Ορφέα που δεν πρόλαβε την μπάλα με αυτή να καταλήγει στη δεξιά του γωνία για το 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα καθώς αυτή ήταν η τελευταία φάση του αγώνα. Μάλιστα με το φινάλε του αγώνα οι παίκτες του Ορφέα διαμαρτυρήθηκαν έντονα στην Καβαλιώτισσα ρέφερι για το χρόνο των καθυστερήσεων που κράτησε

Μπορεί ο βαθμός που φέρνει τον Ορφέα στους 30 να βγάζει την ομάδα εκτός ζώνης ωστόσο όπως είναι λογικό υπάρχει απογοήτευση και στεναχώρια για τον τρόπο που χάθηκε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο. Όμως δεν υπάρχει χρόνος για στεναχώρια καθώς για τους “κιτρινόμαυρους” ακολουθεί ένας ακόμα “τελικός” στη Δράμα με τον Πανδραμαϊκό την Κυριακή (2/4).

δείτε φωτογραφίες στο sportsaddict.gr

Ορφέας Ξάνθης (Μπάμπης Χατζημεστής) : Γεωργιάδης, Τζαμπάζ Χακή, Κατρανίτσας, Παπαστεφάνου, Παπαδόπουλος Λ., Μαυρόπουλος (46′ λ.τ. Καλαϊτζόπουλος), Κουκουρίγκος (90+2′ Κόντο), Κουτσός, Ιωαννίδης (90+5′ Σωτηράκογλου), Τορομανίδης, Πασχαλάκης

Απόλλων Παραλιμνίου (Νίκος Καραμπετάκης) : Κουτζαβασίλης Φ., Κιουτσεκτσίδης (87′ Μπόμπορας), Τσομαχασβίλι, Κουτζαβασίλης Ι. (67′ Πέτρου), Τζελίδης, Κωνσταντινίδης (39′ Τζαμπέγια), Γεωργιάδης Γ.(87′ Καραμπετάκης), Καρυοφύλλης Β., Γκέκας, Ελέζι, Παπαδόπουλος Ι. (39′ Γάκης)