Στον τελικό του πρωταθλήματος ο ΠΑΟΚ, 21-18 την Πυλαία

Το 2-1 στην ημιτελική σειρά έκανε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του ΑΕΣΧ Πυλαίας με 21-18, στο τρίτο παιχνίδι των πλέι-οφ για την Α1 Χάντμπολ γυναικών.

Ο «Δικέφαλος» του Βορρά στους τελικούς θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον ΟΦΝ Ιωνίας. Οι δύο ομάδες έχουν ως στόχο το 6ο τους πρωτάθλημα με τον ΠΑΟΚ να έχει 4 συνεχόμενα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν με μεγάλη προσήλωση και τις δύο τερματοφύλακες να «κλέβουν την παράσταση». Ο Δικέφαλος ξεκίνησε δυναμικά κάνοντας το 3-0 με τις Βράνσιτς, Χατζηπαρασίδου και Ντίας, ενώ η Τομάσεβιτς κράτησε ανέπαφη την εστία της μέχρι και λίγο πριν τα μέσα του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενες έφεραν το σκορ στα ίσα, ο ΠΑΟΚ όμως έχοντας πολυφωνία στο σκοράρισμα έκανε το 7-7. Στη συνέχεια οι «ασπρόμαυρες» με δύο συνεχόμενα τέρματα από τις Ζενέλι και Νταμπέφσκα, πήγαν το σκορ στο 9-7, ενώ το πρώτο μισό της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με 9-8.

Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και το δεύτερο ημίχρονο στα πρώτα λεπτά, με τις «ασπρόμαυρες» να ανεβάζουν στη συνέχεια. Μετά την επανέναρξη, η Βράνσιτς έκανε το 10-8 και η Χατζηπαρασίδου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι το 11-9. Μετέπειτα οι φιλοξενούμενες ανέτρεψαν τα δεδομένα και πέρασαν μπροστά με 11-13. Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση με ένα σερί πέντε τερμάτων πήρε κεφάλι στο σκορ, η Χατζηπαρασίδου σκόραρε τρία από αυτά, ενώ η Μποριζόφσκα και η Ζενέλι σκόραραν από μία φορά, κάνοντας έτσι το 16-13. Στο ίδιο μοτίβο, με τρία συνεχόμενα τέρματα των Μποριζόφσκα, Ντίας και Νταμπέφσκα, το σκορ πήγε στο 19-14. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με 21-18, έτσι ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-1 στην σειρά.

ΠΑΟΚ και Νέα Ιωνία βρέθηκαν αντιμέτωποι και στον τελικό του Κυπέλλου με την ομάδα της Αθήνας να κατακτά τον τίτλο, ενώ αυτός θα είναι συνολικά ο τελικός Νο12 στην ιστορία τους.

Ειδικότερα για το πρωτάθλημα αυτός θα είναι 6ος μεταξύ τους τελικός με τη Νέα Ιωνία να έχει κατακτήσει 3 πρωταθλήματα και τον ΠΑΟΚ 2, στις τελευταίες 5 συναντήσεις τους.

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 3-0, 3-3, 5-5, 7-7, 9-8 (ημχ), 11-9, 11-13, 14-13, 16-14, 18-14, 21-18
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Θεοδοσίου, Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 3/3-2/3

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 5, Μεντεσίδου, Βράντσιτς 3, Χριστοφόρις, Καπρινιώτη, Σαμολαδά 1, Γκόμες, Ζενέλι 2, Μποριζόφσκα 3, Νταβέφσκα 2, Τομάσεβιτς, Μπρούνα Ντίας 2, Ζυγούρα 3, Μπουράτο.

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Βακάλης): Πιαντίνι, Κερλίδη 5, Χ. Τροχίδου, Ελ. Τροχίδου 1, Κ. Κουκμίση 3, Καραχαρίση, Θεοδοσοπούλου 1, Μ. Κουκμίση 1, Τάκη, Κωστοπούλου 1, Τόρες 3, Αζεβέδο, Τσιγαρίδα, Σούσκα, Σελεμίδου, Αργυροπούλου 3.