Bundesliga : Τρομερό “διπλό” της Μάιντς στο Red Bull Arena, η Ουνιόν στέλνει τη Στουτγκάρδη στη δεύτερη κατηγορία (vids)

Η διακοπή του πρωταθλήματος για τους αγώνες των Εθνικών ομάδων, δεν ήταν καθόλου ευεργετική για Λειψία και Σάλκε.

Η Ουνιόν Βερολίνου παρέμεινε στο κυνήγι της πρώτης θέσης, επικρατώντας της Στουτγκάρδης (01/04, 3-0), την ώρα που η Λειψία γνώρισε βαριά εντός έδρας ήττα από τη Μάιντς (01/04, 3-0). Από την άλλη, η Χέρτα πανηγύρισε σαν… νίκη το 1-1 κόντρα στη Φράιμπουργκ, αποτέλεσμα που… παρηγόρησε τους «ταύρους».

Η Στουτγκάρδη, με τον Ντίνο Μαυροπάνο στην αρχική ενδεκάδα, παρότι βρήκε δίχτυα με τον έτερο «Έλληνα», τον Χουάν Χοσέ Περέα, είδε το γκολ της να ακυρώνεται για χέρι κι έπειτα, ακολούθησε η κατάρρευση. Μπέκερ (51′), Μπέχρενς (65′) και Χαραγκούτσι (68′) με αυτογκόλ διαμόρφωσαν το τελικό 3-0 για την Ουνιόν Βερολίνου. Από τη μία, οι Βερολινέζοι διατηρήθηκαν τρίτοι, από την άλλη, η Στουτγκάρδη παρέμεινε «κολλημένη» στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα της Bundesliga.

Με το ίδιο σκορ επικράτησε η Μάιντς της Λειψίας και μάλιστα, εκτός έδρας. Ο Ίνγκβαρτσεν «άνοιξε» το σκορ στο 9ο λεπτό, ο Αγιόρκε έδωσε… αέρα δύο τερμάτων στο 57′, ενώ ο Κορ έκανε το 3-0 στο 67ο λεπτό, φέρνοντας τη Μάιντς στο -1 από τις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο. Παράλληλα, οι «ταύροι» έμειναν στους 45 βαθμούς και την 5η θέση. Σαφώς, η ήττα «πονά», αλλά το 1-1 της Φράιμπουργκ με τη Χέρτα, «γλύκανε» το Σάββατό (01/04) τους.

Παρότι ο Γκρίφο έβαλε τη Φράιμπουργκ σε θέση «οδηγού» με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 52′, ο Ενγκαγκάμ έδωσε τη λύση στο 77′ και ταυτόχρονα, «χάρισε» έναν χρυσό βαθμό στη Χέρτα, διαμορφώντας το 1-1 ως τελικό σκορ.

Κάπως έτσι, το σύνολο του Σάντρο Σβαρτς «έπιασε» τους 22 βαθμούς της Χόφενχαϊμ, αφήνοντας στην προτελευταία θέση τη Σάλκε, που ηττήθηκε με 3-0 από την Μπάγερ Λεβερκούζεν, χάρις τα γκολ των Φρίμπονγκ (50′), Βιρτς (61′) και Αζμούν (90+2′).

Τέλος, η Βόλφσμπουργκ λίγο έλειψε να γνωρίσει εντός έδρας ήττα, με μοιραίο τον Άρνολντ, αλλά ο Ενμέτσα την… γλίτωσε από τα χειρότερα στο 90+6′!

Το αυτογκόλ του Άρνολντ μόλις στο 2ο λεπτό «άνοιξε» το σκορ, ενώ η προσπάθειά του να ισοφαρίσει στο 21′ από το σημείο του πέναλτι, δεν στέφθηκε από επιτυχία. Αντιθέτως, ο Μπερίσα «διπλασίασε» το προβάδισμα της Άουγκσμπουργκ. Παρόλα αυτά, ένα «ξέσπασμα» των «λύκων» για περίπου 15 λεπτά, οδήγησε στην ισοφάριση.

Ο Βάλντσμιντ μείωσε στο 83′ και o Ενμέτσα έκανε το τελικό 2-2 στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, διατηρώντας τη Βόλφσμπουργκ κοντά στις θέσεις της πρώτης εξάδας.