Premier League : Καρέ τερμάτων η Άρσεναλ, νέα ήττα για τη Λέστερ (vids)

Μία ακόμη νίκη, την 7η συνεχόμενη, πανηγύρισε η Άρσεναλ, η οποία διατηρεί διαφορά οκτώ βαθμών από τη Σίτι με ματς περισσότερο, επικρατώντας με 4-1 της Λιντς.

Την ίδια ώρα, το καλύτερο ματς της αγωνιστικής, αυτό της Μπράιτον με τη Μπρέντφορντ έληξε ισόπαλο (3-3), ενώ Μπόρνμουθ και Κρίσταλ Πάλας πήραν σημαντικά τρίποντα στη «μάχη» της παραμονής.

Η αλήθεια είναι πως αν κανείς δώσει βάση αποκλειστικά στο σκορ της αναμέτρησης, δίχως να έχει εικόνα στο πώς φτάσαμε σε αυτό το σημείο, το αποτέλεσμα… ξεγελά. Η Άρσεναλ δεν έπιασε ποτέ το «πικ» της απόδοσής της, η Λιντς ήταν απειλητική και οι γηπεδούχοι έμοιαζαν τρομερά επηρεασμένοι από το γεγονός πως ο Μπουκάγιο Σάκα δεν βρισκόταν στην σύνθεσή τους, για πρώτη φορά μετά από 52 ματς στο πρωτάθλημα.

Ένα ματς με απίθανο ρυθμό, τέσσερα γκολ σε μισή ώρα, τεράστιο βαθμολογικό ενδιαφέρον και μία Μπρέντφορντ να αδυνατεί να διατηρήσει το προβάδισμά της σε τρεις περιπτώσεις ήταν αυτό στην έδρα της Μπράιτον!

Η Φούλαμ μπορεί να μην είχε Μίτροβιτς και Γουίλιαν μετά τις αποβολές στο ματς του Κυπέλλου με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πριν από λίγο καιρό, όμως, έδειξε αρχικά πως φέτος πραγματικά απολαμβάνει την σεζόν στην Πρέμιερ Λιγκ. Και με ωραία εναλλαγή της μπάλας μέχρι να βρεθεί ο Αντρέας Περέιρα στο σωστό σημείο και να γίνει ο τελικός αποδέκτης, έγινε το 1-0 στο 16ο λεπτό, οι «cottagers» ήλεγχαν την κατάσταση στο πρώτο μέρος, όμως, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου αιφνιδιάστηκαν.

Η Πάλας με τον Ρόι Χότζον στην επιστροφή του στον πάγκο της ομάδας, έδειξε να έχει νέα πνοή και να μπορεί να κοντράρει την Λέστερ. Βέβαια, αυτό το ευνόησε και η κατάσταση που επικρατεί στην ομάδα του Ρότζερς, αν και στο 12ο λεπτό είχε δοκάρι με ωραία έμπνευση του Κρίστιανσεν.

Με τα διάφορα δημοσιεύματα να έχουν πιέσει τρομερά τον Στιβ Κούπερ γι’ αποτελέσματα που θα βοηθήσουν στην προσπάθεια επιβίωσης, η Νότιγχαμ Φόρεστ αν μη τι άλλο είχε αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι της. Κι αφού γλίτωσε το αυτογκόλ από τον Νιακατέ που έκανε τελευταίος επαφή με την μπάλα προτού αυτή σταματήσει στο δοκάρι στο 25ο λεπτό, ήρθε το προβάδισμα στο 39′. Οι Γκιμπς – Γουάιτ και Ντανίλο συνεργάστηκαν άψογα για να πετάξει ο τελευταίος την μπάλα προς τον Τζόνσον δεξιά κι αυτός να πλασάρει κάτω από τα πόδια του Σα για το 1-0.