“Καρέ” τερμάτων η Αναγέννηση Καρδίτσας και επιστροφή στην δεύτερη θέση

Επιβλητική εμφάνιση από την Αναγέννηση Καρδίτσας, στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 17ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της Super League 2.

Παρά τη συνεχόμενη νεροποντή. η ομάδα της Θεσσαλίας έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο και έφτασε άνετα στο ευρύ 4-1 κόντρα στον -κατά τα άλλα- φορμαρισμένο Διαγόρα Ρόδου.

Το σκορ άνοιξε ο Μπούζας μόλις στο 9ο λεπτό, ενώ στο 26′ ο Γιάκος έκανε το 2-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο 47′ και 67′ ο Πολίτης με δυο γκολ “καρμπόν” έφερε το ματς στο 4-0 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της “κιτρινόμαυρης” ομάδας.

Ο Παραστατίδης στο 72′ πέτυχε το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

Αυτή ήταν η τέταρτη σερί νίκη για την ομάδα του Περικλή Αμανατίδη που πλέον έφτασε τους 31 βαθμούς και έπιασε στη 2η θέση την ΑΕΛ με ματς λιγότερο.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Περικλής Αμανατίδης): Τσέλιος, Κοζορώνης (63′ Αναστασόπουλος), Σταμόπουλος, Δημόπουλος, Γκόλιας, Μπούζας, Λαγός, Πολίτης (80′ Κορέλας), Ελιβέλτο, Γιάκος (71′ Μπάτροβιτς), Αθανασιάδης (63′ Βερνάρδος).

Διαγόρας Ρόδου (Κώστας Βελιτζέλος): Μπίντσης, Γιανναράκης, Γκρόστανιτς, Τάτσης, Μαγκάκης (63′ Πετράκης), Μανιώτης, Τσιαντούλας, Παπαϊωάννου (35′ Μιχόπουλος), Σταμένκοβιτς, Μανιάς, Παραστατίδης (79′ Μπούμας).