Premier League : Ο Κέιν έδωσε το προβάδισμα στην Τότεναμ, ο Κιν “λύτρωσε” την Έβερτον!

Την ευκαιρία να επιστρέψει στην 3η θέση έχασε η Τότεναμ, που ισοφαρίστηκε από την Έβερτον στο 90ο λεπτό.

Οι “πετεινοί” μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και ήταν απειλητικοί στο πρώτο δεκάλεπτο όπου έφτιαξαν και την καλύτερη στιγμή του πρώτου 75λεπτου.

Το σουτ του Κέιν πέρασε από τον Πίκφορντ αλλά πάνω στην γραμμή βρέθηκε ο Κιν για να κρατήσει το μηδέν (9′).

Από εκεί και πέρα η Έβερτον ισορρόπησε. Μίκροευκαιρίες για τις δύο ομάδες με το 0-0 να είναι δίκαιο αποτέλεσμα για το ημίχρονο.

Η Έβερτον ξεκίνησε με δύο μεγάλες στιγμές το δεύτερο ημίχρονο αλλά και τις δύο φορές ο Γκέγε πήρε λανθασμένη απόφαση.

Από το 59ο λεπτό όμως ως το 68ο η Έβερτον έκανε δύο λάθη που της στοίχισαν και το ματς.

Αρχικά ο Ντουκουρέ αποβλήθηκε για χτύπημα στο πρόσωπο του Κέιν (59′) και στο 66ο λεπτό ο απρόσεκτος Κιν ανέτρεψε τον Ρομέρο για να πάρει πέναλτι η Τότεναμ.

Το έκανε γκολ ο Κέιν (68′) και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του όμως, η ανόητη αποβολή του Λούκας Μόουρα (88′) άλλαξε τα δεδομένα.

Η Έβερτον πίεσε και με καταπληκτικό σουτ του Κιν ισοφάρισε στο 90ο λεπτό για να πάρει δίκαια την ισοπαλία με 1-1.

Έβερτον (Σον Ντάις) : Πίκφορντ, Κόουλμαν (76′ Μικολένκο), Κιν, Ταρκόβσκι, Γκόντφρι, Γκέγε (83′ Γκάρνερ), Ονάνα (83′ Ντέιβις), Ντουκουρέ, Ιγουόμπι, ΜακΝιλ, Γκρέι (77′ Σιμς)

Τότεναμ (Κριστιάν Στελίνι) : Λορίς, Ρομέρο, Ντάιερ, Λανγκλέ (77′ Σάντσες), Πόρο, Χόιμπιερ, Σκιπ, Πέρισιτς, Κουλουσέβσκι, Σον (82′ Λούκας), Κέιν