Με ψυχωμένη εμφάνιση πήρε την πρόκριση στους τελικούς ο ΠΑΟΚ!

Την πρόκριση στους τελικούς της Volley League ανδρών πήρε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του Παναθηναϊκού στο PAOK Sports Arena με 3-0.

Η ομάδα του Μιλενκόνσκι με σούπερ τους Βαν Ντε Ντρις και Ράπτη νίκησε και στον τρίτο ημιτελικό με 3-0 σετ (25-23, 25-18, 25-21) και με 3-0 νίκες προκρίθηκε στον τελικό όπου θα διεκδικήσει το πρωτάθλημα με αντίπαλο τον Ολυμπιακό που θα έχει το πλεονέκτημα έδρας.

«Δήμιοι» του «τριφυλλιού» Ράπτης και Βαν Ντε Ντρίς, παίκτες που μέχρι πέρσι έπαιζαν στον Παναθηναϊκό και αντικαταστάθηκαν. Τι και αν στο ξεκίνημα της χρονιάς ο ΠΑΟΚ άκουγε Παναθηναϊκός και άλλαζε …στενό.

Οι Θεσσαλονικείς μπορεί να μέτρησαν 5 σερί ήττες από το «τριφύλλι» ωστόσο με το δικό τους πιο σημαντικό σερί 4 συνεχόμενων επιτυχιών όχι μόνο πήγαν στον τελικό Κυπέλλου και κατέκτησαν την κούπα αλλά προκρίθηκαν και στον τελικό της Volleyleague.

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να προκριθεί και ακόμη και αν κατακτήσει το League Cup η χρονιά θεωρείται αποτυχημένη.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ, παίρνοντας προβάδισμα, 7-3. Στη συνέχεια το παιχνίδι ισορρόπησε, 10-10, και έπειτα οι δύο ομάδες πηγαίναν χέρι-χέρι, 15-15. Με τους Βαν Ντεν Ντρις και Ράπτη να ανεβάζουν ρυθμό στην τελική ευθεία, ο ΠΑΟΚ πήρε εκ νέου το προβάδισμα, 20-17, μεταφέροντας το άγχος στους «πράσινους». Ο Δικέφαλος πήρε το πρώτο σετ μπολ μετά από άουτ του Κόβαρ, 24-21, ο Παναθηναϊκός «έσβησε» δύο, 24-23, ωστόσο ο Ράπτης «υπέγραψε» το 25-23, κάνοντας το 1-0 στα σετ.

Με την ψυχολογία υπέρ του, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά και στο δεύτερο σετ, παίρνοντας το προβάδισμα, 6-1. Με τον Ράπτη να είναι «σεληνιασμένος», ο Δικέφαλος διατηρούσε το προβάδισμα, 12-8, ωστόσο στη συνέχεια οι «πράσινοι» αντέδρασαν και μείωσαν στον πόντο, 15-14. Οι «ασπρόμαυροι» αύξησαν και πάλι την διαφορά, 17-14, ωστόσο και πάλι εκείνη μειώθηκε στον πόντο, 18-17. Στην τελική ευθεία, ο ΠΑΟΚ με κρίσιμες επιθέσεις και μπλοκ, αύξησε την διαφορά, 21-17, βάζοντας δύσκολα στους φιλοξενούμενους. Το μομέντουμ έδειχνε ΠΑΟΚ, και αυτό φάνηκε στο τάραφλεξ, με τον Δικέφαλο να κάνει το 2-0 με 25-18, χάρη σε μπλοκ του Βαν Ντεν Ντρις στον Ερνάντεζ.

«Ασπρόμαυρο» ήταν το ξεκίνημα και στο τρίτο σετ, με τον Δικέφαλο να δημιουργεί μία διαφορά τεσσάρων πόντων, 11-7. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και ισοφάρισε, 13-13, ενώ στη συνέχεια η ισοπαλία παρέμενε, 15-15. Με τα σερβίς του Ερνάντεζ οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα, 15-17, ωστόσο με κατάθεση ψυχής, οι παίκτες του Γιόσκο Μιλενκόσκι ανέτρεψαν το… σκηνικό σε κρίσιμο σημείο, 22-20. Το προβάδισμα δεν χανόταν, και έτσι όπως φάνηκε ούτε και η πρόκριση, με τον Σκριέντοφ να τελειώνει το παιχνίδι, και τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη με 25-21, 3-0.