Καταιγιστικός ο ΟΦΗ, στην 6η θέση η Λαμία

Εξαιρετική εμφάνιση κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο για τον ΟΦΗ, ο οποίος έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 4-1 της Λαμίας στο «Γεντί Κουλέ» παίρνοντας την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στα Play Out.

Ήταν 21 Ιανουαρίου όταν ο ΟΦΗ κέρδιζε για τελευταία φορά στο Ηράκλειο επικρατώντας του Αστέρα Τρίπολης με 1-0. Έπρεπε να περάσουν σχεδόν 70 ημέρες από εκείνη την ημέρα για να χαμογελάσει ξανά στο “Γεντί Κουλέ” με θύμα αυτήν την φορά την Λαμία. Ακόμα και αν οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 1-0 φέρνοντας σύννεφα προσώρας, ο ΟΦΗ ήταν σαρωτικός στο δεύτερο ημίχρονο πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ συνολικά ενώ όπως αποδείχθηκε αρκούσε ένα μικρό ξέσπασμα για να φτάσει στη νίκη.

Ο ΟΦΗ μπήκε στο γήπεδο με μεγαλύτερη ένταση από το προηγούμενο εντός έδρας κόντρα στην Λαμία, πρώτη φορά μετά από αρκετό καιρό ανέβασε τις γραμμές του στο επιθετικό τρίτο του αντιπάλου του έχοντας συνεχώς επανακτήσεις της μπάλας έναντι των φιλοξενούμενων. Αυτό του έδινε μονίμως την κατοχή της μπάλας με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις δίχως να μπορούν ν’ απειλήσουν την εστία του Μανδά. Ο ΟΦΗ απείλησε πρώτος με το σουτ του Ντίκο που έφυγε άουτ και τελικά η Λαμία ήταν εκείνη που πήρε το προβάδισμα όταν μετά από φάουλ που εκτελέστηκε στο 21′, τρεις παίκτες του δεν κατάφεραν να διώξουν την μπάλα και ο Μαρτίνεθ παίρνοντας το ριμπάουντ έκανε το 0-1.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην συνέχεια με τον ΟΦΗ να έχει συνεχώς την κατοχή της μπάλας, την Λαμία να αμύνεται και να μην μπορεί να την κρατήσει ωστόσο οι παίκτες του Βάλντας Νταμπράουσκας παρότι έφταναν εύκολα έξω από την περιοχή του Γκαραβέλη δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν φάση. Νέιρα και Μπάκιτς συνεργάστηκαν ωραία με το σουτ του Μαυροβούνιου, από πλεονεκτική θέση να αστοχεί. Τελικά ότι ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να πετύχει σε 39 λεπτά, το πέτυχε μέσα σε ένα τρίλεπτο. Στο 42′ ο Ντίκο που ήταν μεταξύ των διακριθέντων αλλά απελπιστικά μόνος με ωραία προσπάθεια απελευθερώθηκε και με ένα δυνατό σουτ έκανε το 1-1. Ο ΟΦΗ ευτύχησε να γυρίσει το ματς λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια όταν ο Μεγιάδο έπιασε ένα τρομερό σουτ έξω από την περιοχή του Γκαραβέλη με την μπάλα να καρφώνεται στην αριστερή γωνία του τερματοφύλακα της Λαμίας κάνοντας το 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι άνοιξε ακόμα περισσότερο, η Λαμία ήταν πολύ περισσότερο εκτεθειμένη στην άμυνα με τους παίκτες του Βάλντας Νταμπράουσκας να πατούν συνεχώς την αντίπαλη περιοχή αλλά να μην μπορούν να πετύχουν το τρίτο γκολ που θα κλείδωνε τη νίκη. Η Λαμία απείλησε στο 65′ με τον Μανδά να επεμβαίνει πολύ ωραία στο σουτ του Βέργου, ο Νταμπράουσκας έβγαλε από το παιχνίδι το Νέιρα που είχε μείνει από δυνάμεις περνώντας στην θέση του τον Τοράλ και τον Λουίζ Φελίπε να πατάει ξανά τον αγωνιστικό χώρο του Γεντί Κουλέ μετά από 40 ημέρες και την αναμέτρηση με τον Άρη.

Η είσοδος του Τοράλ στο παιχνίδι έφερε φρεσκάδα και καθαρό μυαλό στην επίθεση του ΟΦΗ και τελικά η κλάση του Ισπανού ήταν εκείνη που απλοποίησε τα πράγματα για τον ΟΦΗ. Ο Ισπανός στο 78′ και το 82′ με δύο γκολ φτάνοντας τα 8 συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα έφερε την ισορροπία στην επίθεση και ο ΟΦΗ μετά από καιρό και σχεδόν 2,5 μήνες όχι μόνο έφτασε ξανά σε νίκη στο Ηράκλειο αλλά προσέφερε και θέαμα συντρίβοντας την Λαμία με 4-1 πραγματοποιώντας στο δεύτερο ημίχρονο μια εξαιρετική εμφάνιση συνδυάζοντας το καλό ποδόσφαιρο με το μεγαλύτερο, σε εύρος, φετινό τρίποντο.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας) : Μανδάς, Διαμαντής, Πασαλίδης (85′ Γιόχου), Βούρος, Θοράρινσον, Ντιουσέ (67′ Τοράλ), Μεγιάδο, Λάρσον, Μπάκιτς (79′ Περέα), Ντίκο (79′ Μοσκέρα), Νέιρα (68′ Φελίπε).

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος) : Γκαραβέλης, Αμπάντα (63′ Σαραμαντάς), Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Τζανδάρης (63′ Μπεχαράνο), Μαρτίνεθ, Νούνιες, Σιμόν, Καραμάνος (63′ Τόσιτς), Ντε Βινσέντι (63′ Μεντίνα) και Βέργος (76′ Μανούσος).