Serie A : Μεγάλο διπλό της Μπολόνια στο Gewiss, η Κρεμονέζε παίρνει μαζί της στη Serie B τη Σαμπντόρια (vids)

Εκπληκτική Μπολόνια, σόκαρε την Αταλάντα και ονειρεύεται Ευρώπη!

Η ομάδα του Τιάγκο Μότα έφυγε με μεγάλο «διπλό» (0-2) από το Μπέργκαμο και ανέβηκε στην 8η θέση με 43 βαθμούς και στο -1 από την 7η Γιουβέντους, μια θέση που υπό προϋποθέσεις δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο. Απ’ την άλλη, η Αταλάντα παρέμεινε στην 6η θέση με 48 βαθμούς.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να δίνουν βάρος στην προφύλαξη των μετόπισθεν, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να μην υπάρχουν απειλητικές φάσεις στα πρώτα λεπτά. Στο 24’ η Αταλάντα στάθηκε άτυχη καθώς ο Πάσαλιτς αποχώρησε με αναγκαστική αλλαγή, με τον Μπογκά να τον αντικαθιστά.

Στο 31’ οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ όταν ο Ράσμους Χόιλουντ υποδέχτηκε ωραία τη μπάλα εντός περιοχής, έκανε το σουτ, αλλά ο Σκορούπσκι πραγματοποίησε μια εξαιρετική απόκρουση Έτσι, οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ χωρίς τέρματα. Στο δεύτερο μέρος, η Μπολόνια αιφνιδίασε την Αταλάντα «ανοίγοντας» το σκορ. Συγκεκριμένα, στο 51’ ο Μπάροου πάσαρε στον Σανσόνε και αυτός με ένα ωραίο σουτ εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μούσο.

Μετά την επίτευξη του τέρματος, η Αταλάντα προσπάθησε άμεσα να αντιδράσει, αλλά η Μπολόνια ανταποκρίθηκε εξαιρετικά στα ανασταλτικά της καθήκοντα. Μάλιστα, στο 86’ ο Ορσολίνι έκανε το 2-0 και «σφράγισε» μια τεράστια νίκη για την Μπολόνια που διατηρεί ελπίδες για έξοδο στην Ευρώπη.

Η Κρεμονέζε πέτυχε τεράστιο «διπλό» στη Γένοβα επί της Σαμπντόρια με το γκολ του Σερνίκολα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων (3-2), ενώ η Μπολόνια με το 2-0 στο Μπέργκαμο» επί της Αταλάντα περιόρισε ακόμη περισσότερο τις ελπίδες των γηπεδούχων για την έξοδο στο Champions League. Ταυτόχρονα οι «ροσομπλού» μπήκαν στο… κόλπο για την ευρωπαϊκή τους έξοδο, καθώς απέχουν πέντε βαθμούς από την αποψινή τους αντίπαλο, που βρίσκεται στην 6η θέση.

Είναι πολύ πιθανό η νέα σεζόν να βρει και τις δύο στη Serie B΄, παρ΄ όλα αυτά η Κρεμονέζε με το 3-2 στο «Λουίτζι Φεράρις» φέρεται αποφασισμένη να διεκδικήσει μέχρις εσχάτων τις λιγοστές πιθανότητες που έχει για να σωθεί. Σε αντίθεση με τη «Σαμπ», που σε ένα από τα τελευταία της χαρτιά αποδείχθηκε κατώτερη των περιστάσεων, έστω κι αν προηγήθηκε δύο φορές στο «σπίτι» της.