Μεγάλο “διπλό” του Λεβαδειακού στην Τρίπολη!

Απέδειξε πως έχει…σφυγμό ο Λεβαδειακός, που με γκολ του Γιαννιώτα στο πρώτο ημίχρονο, πέρασε νικηφόρα από την Τρίπολη και αύξησε τις ελπίδες για παραμονή στη Super League.

Ο Λεβαδειακός, όπως και στα δύο προηγούμενα παιχνίδια του στα πλέι οφ, προηγήθηκε και κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης, αλλά στο «Κολοκοτρώνης» διατήρησε μέχρι τέλους το προβάδισμα (0-1). Πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη για τους Βοιωτούς που μάζεψαν στους δύο βαθμούς την απόσταση από την 12η θέση που δίνει παραμονή στην κατηγορία. Δεύτερη διαδοχική ήττα για τους Αρκάδες που ακόμα δεν έχουν εξασφαλίσει την σωτηρία τους! Η ομιλία Μποροβήλου μετά το ματς στη Νίκαια, δεν άλλαξε πολλά στους «κιτρινομπλέ»!

Δυνατό ξεκίνημα στο ματς, αλλά… ξεφούσκωσε γρήγορα. Μόλις στο 3ο λεπτό οι Αρκάδες «σημαδεύουν» το οριζόντιο δοκάρι του Γκροφ στη σέντρα σουτ του Ρεγκίς. Οι Βοιωτοί απάντησαν στο 6′ με τον Τσιφτσή να αποκρούει το σουτ του Νίκα.

To παιχνίδι… ξυπνάει πάλι μετά το 30′ με τους φιλοξενούμενους αρχικά να έχουν διπλή ευκαιρία με Γερεμέγεφ και Παναγιώτου και επτά λεπτά αργότερα να προηγούνται με το πρώτο γκολ του Γιαννιώτα με τη φανέλα του Λεβαδειακού. Τέρμα που αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ και την λάθος υπόδειξη να διορθώνεται από τον VAR Περράκη.

Με ευκαιρία ξεκινάει και το δεύτερο ημίχρονο, αλλά αυτή την φορά την χάνει ο Λεβαδειακός. Σε κενή εστία, ο Ατιένθα έβαλε την προβολή στον Γερεμέγεφ και γλίτωσε το 0-2!

Οι αλλαγές του Μάντζιου δεν βοήθησαν να βελτιωθεί η εικόνα των γηπεδούχων, που μετά την ήττα την προηγούμενη αγωνιστική στη Νίκαια από την προτελευταία (τότε) ομάδα του πρωταθλήματος, γνώρισαν ακόμα μια, από τον τελευταίο της βαθμολογίας και πλέον με πέντε βαθμούς απόσταση από την επικίνδυνη ζώνη, μόνο «κλειδωμένη» δεν πρέπει να θεωρούν την παραμονή τους στη Super League.

Αστέρας Τρίπολης (Άκης Μάντζιος): Τσιφτσής, Ατιένθα, Καστάνιο, Αλβάρες, Γκαρντάφσκι (46′ Tιλίκα), Ιγκλέσιας, Γκαρσία, Μουνάφο (84′ Ντεμιντένγκο), Μπαρτόλο, Ρεγκίς (56′ Σίτο), Μπαράλες (56′ Κωστέας).

Λεβαδειακός (Γιάννης Πετράκης): Γκροφ, Βινίσιους, Τσάπρας, Παναγιώτου (57′ Βήχος), Παζ (57′ Δούμτσιος), Νίκας, Χάμοντ (46′ Μπελμόντ), Λιάγκας, Μεχία, Γιαννιώτας (83′ Ντεντάκης), Γερεμέγεφ (88′ Σακό).