Bundesliga : Πέρασε από το Βερολίνο η Λειψία και “πάτησε” τετράδα (vid)

Χάρη σε ένα γκολ του Χαϊντάρα στο 39ο λεπτό, η Λειψία πέρασε νικηφόρα από το Olympiastadion και προσπέρασε τη Φράιμπουργκ στην τέταρτη θέση. Δυσκολεύει η κατάσταση για τη Χέρτα.

Οι «ταύροι» εκμεταλλεύθηκαν στον μέγιστο βαθμό την ήττα της Φράιμπουργκ από την Μπάγερν Μονάχου (08/04, 1-0) κι επέστρεψαν στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα του γερμανικού πρωταθλήματος, δηλαδή στην τελευταία από αυτές, που εξασφαλίζουν ένα εισιτήριο για το Champions League της επόμενης σεζόν.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση ήρθε στο 40ο λεπτό, μετά από κόρνερ του Σομποσλάι και κεφαλιά του Σιμακάν. Η μπάλα έμεινε «ζωντανή» πάνω στη γραμμή της εστίας του Κρίστενσεν και παρά την προσπάθεια του γκολκίπερ της Χέρτα, ο Χαϊντάρα την έστειλε στα δίχτυα, για να «γράψει» το 1-0, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Χέρτα Βερολίνου (Σάντρο Σβαρτζ): Κρίστενσεν, Ουρέμοβιτς (74′ Νιντερλέχνερ), Κεμπφ, Νταρντάι, Κένι (62′ Ρίχτερ), Τσιγκέρτσι (62′ Σερντάρ), Πλάτενχαρντ, Τουσάρ, Μπόατενγκ(62′ Ενγκανκάμ), Λουκεμπάκιο, Κανγκά (74′ Γιόβετιτς).

Λειψία (Μάρκο Ρόζε): Μπλάσβιτς, Σιμακάν, Ορμπάν, Γκβάρντιολ, Χένρικς, Καμπλ, Χαϊντάρα (78′ Κλόστερμαν), Ράουμ (84′ Χάλστενμπεργκ), Σομποσλάι, Φόρσμπεργκ (63′ Όλμο), Βέρνερ (63′ Αντρέ Σίλβα).