Basket League : “Έσπασαν καρδιές” στο φινάλε, επική ανατροπή και παραμονή για Καρδίτσα!

Για πολλά χρόνια θα θυμούνται τη σημερινή μέρα οι άνθρωποι της Καρδίτσας! Η ομάδα-καμάρι της πόλης κατάφερε να γυρίσει ένα χαμένο ματς και να πανηγυρίσει στο τέλος την παραμονή στη Basket League!

Η ομάδα της Θεσσαλίας, παρότι έχανε 71-80 με 2.5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη, έτυχε επική ανατροπή με εκπληκτικό Γκάλινατ και παρέμεινε στην κατηγορία!

Οι Νικαιώτες πήραν από την αρχή ισχυρο προβάδισμα (13-25 στο δεκάλεπτο) με τον Μπαρτ να κάνει τη διαφορά, η Καρδίτσα αντέδρασε με εντυπωσιακή δεύτερη περίοδο 28 πόντων μειώνοντας τη διαφορά στους 5 (41-46), όμως οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τον τρόπο να διατηρούν το προβάδισμα στο νευρικό τέταρτο δεκάλεπτο (56-61).

Την ώρα που ο Ιωνικός σούταρε φανταστικά από μακριά για αγώνα τέτοιας κρισιμότητας (11/21 τρίποντα), η πνιγμένη από το άγχος Καρδίτσα ήταν απελπιστική (4/23). Όταν στο ξεκινημα της τέταρτης περιόδου το 58-61 έγινε 59-68 και αργότερα 61-73, το ματς φάνηκε να κρίνεται οριστικά.

Εντούτοις με το σκορ στο 71-80 και 2:25 για το φινάλε ο τρομερός Γκάλινατ με 7 συνεχόμενους πόντους σε δύο κατοχές (τρίποντο και φάουλ, καλάθι και φάουλ) μείωσε σε 78-80 και έκανε το παιχνίδι θρίλερ! Ο Λέισι με 2 βολές έκανε το 78-82, ο Γκάλινατ με τον ίδιο τρόπο το 80-82, ο Αγγελόπουλος έβαλε 1/2 στα 52΄΄ και ο ΑΠΙΘΑΝΟΣ Γκάλινατ με τρίποντο έφερε το παιχνίδι στα ίσα (83-83) στα 41΄΄!

Ο Μπαρτ πήρε την ευθύνη αλλά έχασε τη μπάλα και στον αιφνιδιασμό ο Πρίτζετ κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές έγραψε το 85-83 στα 13.2 δευτερόλεπτα! Ο Μπαρτ πήρε την τελευταία φάση, έκανε διείσδυση, φάνηκε να του γίνεται φάουλ που δεν σφυρίχτηκε, αστόχησε σε λέι-απ και η Καρδίτσα πανηγύρισε μια επική, ανέλπιστη παραμονή!