Εκτός επικίνδυνης ζώνης ο Ιωνικός, 1-0 στο Αγρίνιο

Μεγάλο “διπλό” του Ιωνικού στο Αγρίνιο, που τον βγάζει εκτός της επικίνδυνης ζώνης και βλέπει με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια. Ο Σεμπά πέτυχε το «χρυσό» γκολ κόντρα στον Παναιτωλικό, σε ένα ματς με δραματική εξέλιξη και εκατέρωθεν ευκαιρίες.

Μετά την ήττα της Λαμίας στην Κρήτη, ο Λεβαδειακός έκανε «διπλό» στην Τρίπολη αλλά ο Ιωνικός… απάντησε με δική του νίκη στο Αγρίνιο με 1-0 επί του Παναιτωλικού, για την 3η αγωνιστική της διαδικασίας. Την επόμενη αγωνιστική, οι Νικαιώτες πάνε στο εκτός έδρας ντέρμπι παραμονής με τον Λεβαδειακό βρισκόμενοι πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού με 24 βαθμούς. Με 22 οι Βοιωτοί, στους 23 η Λαμία.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Σεμπά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο πρώτο μέρος. Ένα πέναλτι που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι με τη χρήση του VAR για χέρι του Μλάντεν. Ο Ιωνικός θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο τέρμα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου καθώς είχε δοκάρι με τον Ελευθεριάδη αλλά στη συνέχεια έδωσε χώρο στους γηπεδούχους.

Δεν το πλήρωσε όμως καθώς οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου ήταν άστοχοι και άτυχοι. Έχασαν αρκετές ευκαιρίες ενώ είχαν και δοκάρι με τον Κολοβό στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Λιάβας (42′ λ.τ. Αποστολάκης), Λάρσον, Μλάντεν, Χατζηθεοδωρίδης (46′ Στάγιτς), Μάρτενσον, Ντίας (76′ Ξενίδης), Σενγκέλια (46′ Ανιόρ), Κολοβός, Μόρσεϊ (64′ Ζοάο Σίλβα), Καρέλης.

Ιωνικός (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Βαλεριάνος, Κάνιας, Σάκιτς, Φαντιγκά (33′ λ.τ. Ελευθεριάδης), Σεμπά (90′ Γούλερι), Μαντζής, Μασάς (68′ λ.τ. Ούγκο Σόουζα)