Bundesliga : Παίρνει…μπρος η Χοφενχάιμ, δυσκολεύουν τα πράγματα για τη Σάλκε (vid)

Την κατάλληλη στιγμή φορμαρίστηκε η Χοφενχάιμ και δείχνει ικανή να αποφύγει τον υποβιβασμό. Δυσοίωνο το μέλλον για τη Σάλκε.

Η Σάλκε ξεκίνησε δυνατά με την προβολή του Μπούλτερ στα 30 δευτερόλεπτα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι του Μπάουμαν. Η Χοφενχάιμ πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και με Μπαουμγκάρτνερ και Μπέκερ έχασε σημαντικές ευκαιρίες.

Από τη δύσκολη θέση έβγαλε τους γηπεδούχους ο Κραλ ο οποίος στο 22′ άθελά του έστειλε την πάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0. Η Σάλκε δεν το έβαλε κάτω και 2 λεπτά αργότερα είχε νέο δοκάρι μετά από κεφαλιά του Γιοσίντα.

Μπαουμγκάρτνερ, Κράμαριτς και Μπέκερ θα μπορούσαν να δώσουν αέρα 2 τερμάτων στην ομάδα τους που έφτανε εύκολα στην αντίπαλη περιοχή, αλλά δεν είχε σωστή τελική προσπάθεια.

Χαμηλότερο ρυθμό είχε το δεύτερο μέρος με τους γηπεδούχους να κερδίζουν πέναλτι σε ανατροπή του Μπαουμγκάρτνερ από τον Γιοσίντα. Ο Μπεμπού αστόχησε αρχικά αλλά ο Γιόλενμπεκ έδωσε επανάληψη με τον Αφρικανό να μην αστοχεί ξανά γράφοντας το 2-0 στο 70′. Μπούλτερ και Λάτζα ανάγκασαν τον Μπάουμαν σε εξαιρετικές επεμβάσεις προκειμένου να κρατήσει το μηδέν.