“Ξέσπασε” στον Βόλο ο ΠΑΟΚ

Καταιγιστικός ο ΠΑΟΚ κόντρα στον Βόλο, πέτυχε τέσσερα γκολ στα πρώτα 45 λεπτά και έφτασε τους 60 βαθμούς στη διαδικασία των Play off.

Ο “δικέφαλος” υποδέχθηκε τον Βόλο στην Τούμπα για την 4η αγωνιστική των play off του πρωταθλήματος της Supe League. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε εύκολα με 4-2 σε ένα κρίσιμο ματς, με τη νίκη να είναι μονόδρομος για τους γηπεδούχους. Οι Θεσσαλοί, έκαναν ένα απογοητευτικό παιχνίδι και συνέχισαν το σερί των κακών τους εμφανίσεων στα play off της φετινής διοργάνωσης.

O ΠΑΟΚ ήδη από το πρώτο ημίχρονο ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και προηγήθηκε στο σκορ με τον Ίνγκασον στο 6’, έπειτα από ασίστ του Αντρίγια Ζίβκοβιτς. Μόλις δέκα λεπτά αργότερα (16’), ο «δικέφαλος του Βορρά» διπλασίασε τα τέρματά του αυτή τη φορά με τον Νάρεϊ να πλασάρει κερδίζοντας τον Κλέιμαν. Στο 17ο λεπτό, ο Ομάρ Ελ Καντουρί αντικαταστάθηκε καθώς έδειχνε να αντιμετωπίζει πρόβλημα. Ο Μαροκινός μέσος αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο δακρυσμένος αφήνοντας στην θέση του τον Τάισον.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ασταμάτητος και στο 27ο λεπτό διεύρυνε το προβάδισμά του πάλι με τον Νάρεϊ ο οποίος βρήκε ανοιχτό το δρόμο προς την εστία και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0. Μέσα σε 35 λεπτά οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν δύο αναγκαστικές αλλαγές καθώς ο Αουγκούστο, εξαιτίας μυϊκού τραυματισμού δεν ήταν σε θέση να συνεχίσει και βγήκε αλλαγή. Μια ανάσα πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ βρήκε δίχτυα για τέταρτη φορά με τον Ντάντας, ο οποίος έκανε ένα εύστοχο πλασέ στη εστία του Κλέιμαν για το 4-0.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να έχουν το πάνω χέρι στον αγώνα ωστόσο στο 58’, ο Τσοκάνης μείωσε με φοβερή κεφαλιά κάνοντας το 4-1 για τους Θεσσαλούς. Σχεδόν μια ανάσα πριν τη λήξη της αναμέτρησης (88’), ο Βόλος μείωσε και άλλο τη διαφορά στο σκορ, αυτή τη φορά με τον Οζέγκοβιτς ο οποίος εκμεταλλεύτηκε πολύ σωστά την τελική πάσα του Ντέλετιτς. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε σε 4-2 υπέρ του ΠΑΟΚ, με τους Θεσσαλούς να… πληρώνουν ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο.

ΠΑΟΚ (Ρασβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (78′ Λύρατζης), Ίνγκασον, Κάργας, Ράφα Σοάρες, Αουγκούστο (35′ λ.τ. Σβαμπ), Ντάντας, Νάρεϊ (78′ Μπίσεσβαρ), Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί (18′ λ.τ. Τάισον), Ολιβέιρα (78′ Μπράντον)

ΝΠΣ Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Λούνα, Τσοκάνης (63′ Οτζέγκοβιτς), Κάτσε (46′ Μεταξάς), Ντέλετιτς, Μπαριέντος (83′ Καρτάλης), Γκάγκι (73′ Τσιρίνος), Πιρές (73′ Σι)