“Δικέφαλος” από…ατσάλι, οδηγεί τη σειρά με τη Χάποελ σε τρίτο παιχνίδι (vid)

Μετά από ένα επεισοδιακό παιχνίδια η ΑΕΚ με MVP τον Λεμάρ κέρδισε με 94-78 τη Χάποελ Ιερουσαλήμ και ισοφάρισε τη σειρά των playoffs του Basketball Champions League σε 1-1 και θα διεκδικήσει την πρόκριση της στο Final Four στο Ισραήλ στις 19 Απριλίου.

Το game 2 των playoffs του BCL ανάμεσα στην ΑΕΚ και τη Χάποελ Ιερουσαλήμ μπορεί να σημαδεύτηκε από επεισόδια μέσα και έξω από το γήπεδο, όμως η ελληνική ομάδα έχοντας 13/28 τρίποντα και κορυφαίους τους Λεμάρ, Μίτσελ, Μάιλς και Φλιώνη κέρδισε με 94-78 και ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1.

Αυτή μάλιστα για τους απογοητευτικούς Ισραηλινούς, που είχαν 17/29 βολές, 18 λάθη και σε καλή βραδιά μόνο τον Ράντολφ με 28 πόντους, ήταν η πρώτη τους εκτός έδρας ήττα φέτος στη διοργάνωση μετά από ρεκόρ 6-0 που μετρούσαν μέχρι τώρα.

Πλέον η πρόκριση στο Final 4 του BCL από το ζευγάρι της ΑΕΚ με τη Χάποελ, θα κριθεί στο game 3 της σειράς στην Ιερουσαλήμ στις 19 Απριλίου (19:00) με τον νικητή να εξασφαλίζει το εισιτήριο του για την τετράδα.

Το ματς ήταν αρκετό σκληρό στο ξεκίνημα του και παρότι η ΑΕΚ βρέθηκε πίσω με 7-0, κατάφερε με 7 πόντους του Λεμάρ και επιμέρους σκορ 14-6 να περάσει μπροστά με 14-13 (στο 8′).

Η πρώτη περίοδος έληξε με 21-20 υπέρ των Ισραηλινών, οι οποίοι βρήκαν μακρινά σουτ, αλλά τη διαφορά μείωσε με buzzer beater τρίποντο ο Φλιώνης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα της ΑΕΚ βελτιώθηκε και στις δύο πλευρές του παρκέ κατακόρυφα και με επιμέρους 17-7 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +9 (37-28 στο 17′).

Το πρώτο μέρος στα Λιόσια ολοκληρώθηκε με 47-37 και τη διαφορά να φτάνει και τους 12 και την ελληνική ομάδα να έχει 6/11 τρίποντα.

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με αρκετή καθυστέρηση λόγω επεισοδίων, όμως στα αμιγώς αγωνιστικά η ΑΕΚ με τον εξαιρετικό Λεμάρ (17π) διατηρούσε μία μεγάλη και σημαντική διαφορά με 65-50 (στο 27′) ελέγχοντας πλήρως το ρυθμό.

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ομάδα του Ηλία Καντζούρη μπροστά με 70-58 μετά από τρίποντο του Μάιλς και εξαιρετική άμυνα του Οριόλα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο με τον Μάιλς να κάνει τη διαφορά και τα κιτρινόμαυρα τρίποντα να είναι 11/20 η διαφορά πήγε στους 15 (76-61) στο 33ο λεπτό και η ΑΕΚ ήταν “αγκαλιά” με τη νίκη.

Οι Ισραηλινοί δεν τα παρατούσαν και στο 36′ μείωσαν σε 76-68 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς, όμως ο Λεμάρ με 5 προσωπικούς πόντους ανέβασε πάλι τη διαφορά στους 12 (81-69) στο 37ο λεπτό και ουσιαστικά “καθάρισε” το ματς. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και η ΑΕΚ πήρε τη μεγάλη νίκη με 94-78,

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 47-37, 70-58, 94-78