Γ Εθνική Ανδρών : Τα κατάφερε η Μελίκη, υποβιβάστηκε ο Εθνικός Κοζάνης

Η Μελίκη επικράτησε με 61-60 του Εθνικού Κοζάνης, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της A φάσης των play out του 5ου ομίλου της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας και έκανε το πρώτο βήμα για την παραμονή στην κατηγορία.

Αν και ο Εθνικός Κοζάνης ξέφυγε στο σκορ από την αρχή της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 10-24 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με 25-41 στο ημίχρονο και μπήκε στην τελική ευθεία του αγώνα έχοντας 16 πόντους προβάδισμα, οι παίκτες του Θανάση Τοπούζη πέτυχαν την ολική στο τέταρτο δεκάλεπτο περνώντας μόλις μία φορά μπροστά στο σκορ στη διάρκεια του αγώνα με 61-60.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, με την Μελίκη να μετατρέπει το αρχικό 0-2 της σειρά σε τρία δύο και να παίρνει την πρόκριση για τη Β φάση, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την ΜΕΝΤ, με τις δύο ομάδες να εκκινούν από κοινή αφετηρία καθώς η σειρά βρίσκεται στο 1-1.

Διαιτητές: Κοντογιάννης, Καντερές.
Δεκάλεπτα: 10-24, 25-41, 39-55, 61-60.

ΓΑΣ Μελίκη (Τοπούζης): Κυριακού 2, Ματράκας, Ντόβας, Στάκταρης, Ντινάκης 12, Στόιτσης 23 (2), Σαχμπατιάν 2, Ιωάννου 2, Μούμογλου 6, Πάντσιος 14 (2).

Εθνικός Κοζάνης (Τζιλίνης): Μπίγγας 6 (2), Ματούλας 1, Κάτανος, Σούπουρας 6 (2), Τσολάκης 7 (1), Γιαμούζης 13, Καπένης 11, Τοπάλλι 16 (3).