Premier League : Παραλίγο την επική ανατροπή η Γουέστ Χαμ, στο -4 η διαφορά Άρσεναλ-Σίτι! (vid)

Το…δώρο που περίμενε η Σίτι από τη Γουέστ Χαμ “κατέφθασε” στο Μάντσεστερ!

Η Άρσεναλ έχασε μεγάλη ευκαιρία για ένα διπλό στην έδρα της Γουέστ Χαμ και έμεινε στην ισοπαλία 2-2, που επιτρέπει στη Μάντσεστερ Σίτι να την πλησιάσει σε απόσταση… αναπνοής στην κορυφή της Premier League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Άρσεναλ, αφού άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με τον Ζεσούς και τρία λεπτά αργότερα, ο Όντεγκααρντ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και αύξησε το προβάδισμά της στο ματς. Ο Μπενραχμά μείωσε για τη Γουέστ Χαμ πριν το ημίχρονο, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, αλλά οι “κανονιέρηδες” είχαν την ευκαιρία να “καθαρίσουν” το ματς με δικό τους πέναλτι στο 52′, το οποίο έχασε όμως ο Σάκα.

Αμέσως μετά μάλιστα, ο Μπόουεν πέτυχε την ισοφάριση για τους γηπεδούχους και το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, με την Άρσεναλ να χάνει δύο βαθμούς και να βρίσκεται στο +4 από τη Μάντσεστερ Σίτι, αλλά έχοντας και ένα παιχνίδι περισσότερο. Οι δύο πρωτοπόροι της Premier League μάλιστα, ετοιμάζονται και για τη μεγάλη μεταξύ τους “μονομαχία” στις 26 Απριλίου.

Γουέστ Χαμ (Ντέιβιντ Μόγες) : Φαμπιάνσκι, Τσούφαλ, Κέρερ, Ζούμα, Κρέσγουελ, Σούτσεκ, Ράις, Μπόουεν, Πακετά (88′ Ντάουνς), Μπενραχμά, Αντόνιο (88′ Κορνέ)

Άρσεναλ (Μικέλ Αρτέτα) : Ράμσντεϊλ, Γουάιτ, Χόλντινγκ, Μαγκαλάες, Τίερνι (85′ Βιέιρα), Έντεγκααρντ (90′ Ενκέτια), Παρτέι (67′ Ζορζίνιο), Τζάκα, Σακά, Ζεσούς (67′ Τροσάρ), Μαρτινέλι (85′ Νέλσον)