Ανατροπή στο 88′ ο Ολυμπιακός Β (photos)

Μπορεί από την αρχή του αγώνα με το Αιγάλεω ο Ολυμπιακός Β να ήταν καλύτερος όμως έμεινε πίσω στο σκορ και χρειάστηκε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση για να πάρει τη νίκη με 2-1 στο Ρέντη, για την 20ή αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν από την αρχή την κατοχή της μπάλας και έψαξαν το γκολ, μόλις στο 4′ απείλησαν για πρώτη φορά όταν ο Μαρίνος από πλάγια θέση αριστερά έκανε το πλασέ όμως η μπάλα πήγε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων της αντίπαλης εστίας. Λίγα λεπτά μετά, στο 8′, ο Νίκολιτς έκανε το γύρισμα από τα δεξιά όμως ο Μαρίνος δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα σε κενή εστία.

Στη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο διαιτητής αρχικά έδειξε «θέατρο» σε μαρκάρισμα του Χρυσόπουλου στον Κωστανάσιο, όμως μετά από επικοινωνία με τον βοηθό του άλλαξε την απόφασή του και έδειξε την άσπρη βούλα του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βλαχομήτρος όμως ο Παπαδούδης επέλεξε τη σωστή γωνία και κράτησε το 0-0 στο ματς. Ο Ολυμπιακός Β συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 36′ είχε δοκάρι σε πλασέ του Μαρίνου μέσα από την περιοχή, ενώ στο 41′ το πλασέ του Πινακά από το ύψος του πέναλτι έδιωξε σε κόρνερ ο Σικαλιάς.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε το σκηνικό, οι «ερυθρόλευκοι» πίεζαν και δημιουργούσαν φάσεις. Μάλιστα μόλις δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, στο 47′, ο Βλαχομήτρος βγήκε τετ α τετ από μπαλιά του Πινακά αλλά ο Σικαλιάς έδιωξε σε κόρνερ το πλασέ του Έλληνα φορ και στο 51′ το Αιγάλεω κατάφερε να ανοίξει το σκορ σε κεφαλιά του Κωστανάσιου μετά από σέντρα του Τσιτσάρη από τα δεξιά.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να πιέζουν τον αντίπαλό τους ακόμη περισσότερο και δημιουργούσαν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Στο 81′ ο Λιάτσος μετά από ωραία ατομική ενέργεια έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι αλλά η μπάλα πήγε άουτ, ενώ στο 85′ ήρθε η ισοφάριση για τον Θρύλο. Ο Βλαχομήτρος έκανε την μπαλιά για τον Μπα ο οποίος βγήκε τετ α τετ, έκανε το πλασέ με τον Σικαλιά να διώχνει και στην επαναφορά ξανά ο Μπα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η ανατροπή για τον Ολυμπιακό Β ήρθε δύο λεπτά μετά, όταν ο Σαπουντζής «γέμισε» στην αντίπαλη περιοχή από εκτέλεση φάουλ, ο Μπαγκαλιάνης έκανε την πρώτη κεφαλιά, με τον Πινακά να γυρνά την μπάλα στη μικρή περιοχή και ο Βλαχομήτρος με πλασέ να διαμορφώνει το τελικό 2-1.

δείτε φωτογραφίες ΕΔΩ

Ολυμπιακός Β (Αριέλ Ιμπαγάσα) : Παπαδούδης, Μπαγκαλιάνης, Λιάτσος, Αποστολόπουλος (72′ Μπα), Νίκολιτς, Μαυρουδής (60′ Σαπουντζής), Μαρίνος (72′ Κεραμίδας), Ιμπαγάσα (60′ Καράκουτης), Χρυσόπουλος, Βλαχομήτρος (90+1′ Καλογερόπουλος), Πινακάς.

Αιγάλεω (Θωμάς Γράφας) : Σικαλιάς, Χοτζάλλι, Μπούσης (75′ Σταμάτης), Παπανικόλας, Φουρλάνος, Τσιτσάρης (75′ Νικολακόπουλος), Κωστανάσιος (59′ Πολυχρόνης), Ραμίρεζ, Κόλλας (75′ Σταματάκης), Τσιλιγκίρης, Βλαχομήτρος (55′ Μπαστιανός).