“Γκραν-γκινιόλ” ματς στην Αγυιά, ισοφάρισε στο φινάλε η Ηλιούπολη

Ισόπαλοι με σκορ 2-2 αναδείχθηκαν Παναχαϊκή και Ηλιούπολη στην «Αγυιά», στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής της Super League 2.

To ματς είχε δραματικό φινάλε. καθώς οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 88′ με γκολ του Χέμπερτ, με την Παναχαϊκή να προηγείται δύο φορές στο παιχνίδι.

Τα πρώτα 20 λεπτά του παιχνιδιού κύλησαν υποτονικά, χωρίς να σημειώνεται κάποια αξιόλογη ευκαιρία από τις δύο ομάδες. Στο 16′ ένα σουτ του Τσαφταρίδη ήταν η πρώτη τελική που σημειώθηκε στο παιχνίδι, ενώ στο 20′ ο Βασιλείου αστόχησε μετά από κόρνερ του Άντο.

Το παιχνίδι ανέβασε ρυθμούς και στο 23′ σημειώθηκε το πρώτο τέρμα, όταν ο Μυτίδης με μια όμορφη κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, μετά από σέντρα του Τοπάλ, σημειώνοντας το 1-0. Η απάντηση της Ηλιούπολης ήταν άμεση, με τον Frimpong να χάνει τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 25′, κάτι το οποίο έπραξε ο Βασιλείου, 4 λεπτά αργότερα με ιδανικό πλασέ μετά από σέντρα του Άντο. Στο 43′ ο Κολουβούρης είπε όχι στο γυριστό σουτ του Frimpong, ενώ στο 44′ ο Μπουρλάκης αστόχησε σε τετ α τετ με τον Περιστερίδη, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Παναχαϊκή ξεκίνησε έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 60′ ο Σίλβα αστόχησε από τη μικρή περιοχή με κεφαλιά μετά από χτύπημα κόρνερ ενώ στο 68′ η κεφαλιά του Χαντί κατέληξε εύκολα στα χέρια του Περιστερίδη. Στο 75′ ο Μπουρλάκης έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, σημειώνοντας το 2-1 μετά από κακή εκτίμηση του Περιστερίδη. Στο 83′, ο Μπουρλάκης είχε την ευκαιρία να «τελειώσει» το ματς, ωστόσο ο Περιστερίδης είπε «όχι» τελευταία στιγμή, αποσοβώντας το κίνδυνο για την εστία του. Στο 87′ το σουτ του Φρίμπονγκ δεν ανησύχησε τον Κολοβούρη, ενώ 2 λεπτά αργότερα, ο Χέμπερτ ισοφάρισε στο 88′, με το 2-2 να είναι το τελικό σκορ του αγώνα.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Ηλιούπολη έφτασε τους 30 βαθμούς στο πρωτάθλημα και βρίσκεται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Παναχαϊκή (Γιάννης Βογιατζής): Κολοβούρης, Κοντοχρήστος (70′ Λιοφάγος), Τσακμάκης, Ρουγκάλας, Τοπάλ (88′ Ζυγκερίδης), Κωνσταντακόπουλος, Ιγκόρ Σίλβα (82′ Παπαχρονόπουλος), Λινάρδος (70′ Τριμμάτης), Χαντί, Μπουρλάκης, Μυτίδης (88′ Στασινόπουλος)

ΠΑΕ Ηλιούπολη (Νίκος Παντέλης) : Περιστερίδης, Βάρκας, Άντο (72′ Γεωργιάδης), Χέμπερτ, Φρίμπονγκ, Γκοτσούλιας, Μπαξεβάνος (87′ Ανδρέου), Μουριέλ, Βασιλείου (60′ Κωστόπουλος), Τσαφταρίδης, Βοσνακίδης