Νίκη παραμονής για τον Αλμωπό Αριδαίας, 2-0 τη Βέροια (photos)

Μεγάλη νίκη, πολλαπλής σημασίας πέτυχε ο Αλμωπός στο γήπεδο της Αριδαίας, επικρατώντας με σκορ 2-0 του ΝΠΣ Βέροια, παρουσία 1000 περίπου θεατών, φίλων και των δύο ομάδων.

Το παιχνίδι στο πρώτο μέρος ήταν μέτριο ποιοτικά, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν δυνατά και να ψάχνουν το γκολ, κάτι που πέτυχαν σχετικά νωρίς και στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και είχαν μια καλή ευκαιρία στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και με την πάροδο του χρόνου, οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα στο γήπεδο και έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο ήταν ακίνδυνοι και δεν απείλησαν ιδιαίτερα, ενώ οι γηπεδούχοι με άριστη αμυντική λειτουργία, έψαξαν το δεύτερο γκολ στις αντεπιθέσεις, το οποίο ήρθε στις καθυστερήσεις

Στο 6’ ωραίο γωνιακό σουτ του Πέλκα, απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Βενετικίδης.
Στο 7’ κόρνερ του Μανωλάκη, ο Πέττας έπιασε την κεφαλιά-πάσα στον Τσιπούρα, που με κεφαλια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0 για τον Αλμωπό.
Στο 13’ ωραια ενέργεια του Έππα, αλλά το σούτ που επιχείρησε μπλόκαρε εύκολα ο Βενετικίδης.
Στο 45’ εκτέλεση φάουλ του Πέττα μόλις άουτ.
Στο 45’+4’ σέντρα του Ντουμάνη, ο Ιωάννου βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση, αλλά η κεφαλιά του, κατέληξε απελπιστικά άουτ.
Στο 86’ ο Έππας έδωσε έτοιμο γκολ στον Πατρινό, που αστόχησε από πλεονεκτική θέση.
Στο 90’+3’ ο Ρίβας έφυγε στην αντεπίθεση και με υποδειγματικό πλασέ έδωσε τέλος στο ματς, γράφοντας το 2-0 για τον Αλμωπό μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

δείτε φωτογραφίες στο Aridaia365

Αλμωπός Αριδαίας (Γιώργος Τυριακίδης) : Ντόκιτς, Σουλιώτης, Ασλαμπάλογλου, Τσιμπούκας, Μανωλάκης, Κέρθι, Παρασκευάς, Έππας, Τσιπούρας, (65’ Πατρινός), Πέττας, (89’ Παπαδόπουλος), Πέλκας, (81’ Ρίβας)

ΝΠΣ Βέροια (Σπύρος Μπαξεβάνος) : Βενετικίδης, Ντουμάνης, Μπλέτσας, (46’ Μασούρας), Μπουκουβάλας, Μανωλιούδης, Μπελεβώνης, (63’ Μπαϊντού), Καψάλης, Μπουόλι, Γιουκούδης, Ιωάννου, (63’ Ελευθεριάδης), Κολλαράς