Bundesliga : “Τρένο” ασταμάτητο η Λεβερκούζεν, ανέβηκε 3η η Φράιμπουργκ (vids)

Η Λεβερκούζεν δεν έχει φρένο στον καλπασμό της προς τις ευρωπαϊκές θέσεις από τη στιγμή που ανέλαβε ο Τσάμπι Αλόνσο και η νίκη με 2-0 επί της Λειψίας για την 29η αγωνιστική της Bundesliga μπορεί να ελπίζει ακόμα και σε ένα καλό εισιτήριο.

Το σκορ δεν αντιπροσωπεύει την εικόνα του παιχνιδιού, αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο διάστημα. Στα πρώτα λεπτά είχαν αρκετές τελικές κυνηγώντας το γκολ, όμως ύστερα από το 1-0 του Άνταμ Χλόζεκ σε μία αντεπίθεση, επηρεάστηκαν εμφανώς.

Στο 2ο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές, έχασαν μεγάλες ευκαιρίες, όμως η αποτυχία τους να ισοφαρίσουν οδήγησε σε τιμωρία. Στο 86ο λεπτό ο Ντόμινικ Σόμποσλαϊ υπέπεσε σε πέναλτι για να ανακόψει μια αντεπίθεση, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Ναντιέμ Αμιρί έγραψε το 2-0.

Με τον Γκρέγκοριτς να ανοίγει τον δρόμο με δύο γκολ, η Φράιμπουργκ κέρδισε 4-0 την Σάλκε και ανέβηκε στην τρίτη θέση της Bundesliga, αφήνοντας την αντίπαλό της στην προτελευταία.

Παράλληλα, ο Χέλερ βρήκε δίχτυα για δεύτερη διαδοχική αγωνιστική στο 52’, ενώ ο Γκίντερ με προβολή στο δεύτερο δοκάρι διαμόρφωσε από το 82’ το τελικό αποτέλεσμα, που σήμανε αφενός τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της Φράιμπουργκ και αφετέρου την άνοδό της στην τρίτη θέση, έναν πόντο πάνω από την τέταρτη Ουνιόν Βερολίνου.

Αντιθέτως, οι «βασιλικοί μπλε» γνώρισαν την τρίτη ήττα στα τέσσερα τελευταία ματς τους και πέμπτη σερί χωρίς να σκοράρουν απέναντι στο σημερινό τους αντίπαλο, με αποτέλεσμα να παραμείνουν στην 17η θέση της βαθμολογίας, κινδυνεύοντας με υποβιβασμό.