Bundesliga : Σα να μη θέλει τον τίτλο η Ντόρτμουντ, 1-1 στο Vonovia (vid)

Η Ντόρτμουντ έμεινε στο 1-1 με την Μπόχουμ εκτός έδρας και παρότι βρίσκεται πλέον στο +2 από την Μπάγερν Μονάχου, κινδυνεύει να πέσει στη 2η θέση εάν οι Βαυαροί νικήσουν τη Χέρτα Βερολίνου την Κυριακή (30/1).

Η Μπόχουμ άνοιξε το σκορ την πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε στο παιχνίδι με γκολ του Λοσιλά, όμως πρόλαβε να το χαρεί μόνο για δύο λεπτά. Στο 7′ ο Αντεγέμι ισοφάρισε σε 1-1 με το 4ο γκολ του στη διάρκεια της εφετινή σεζόν, ενώ είχε δύο ακόμη ευκαιρίες για να σκοράρει στη διάρκεια του πρώτου μέρους.

Παράλληλα όμως και η Μπόχουμ δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να σημειώσει δεύτερο γκολ, τόσο με τον Ασάνο να μην σκοράρει σε τετ-α-τετ με τον Κόμπελ στο 35′ όσο και με τον Χοφμαν να αστοχεί στο 43ο λεπτό.

Στην επανάληψη η Ντόρτμουντ ήταν η μοναδική ομάδα που απείλησε χωρίς όμως να βρει στόχο και με τον Ρίμαν να κάνει σπουδαίες επεμβάσεις απέναντι σε Μουκόκο και Μπέλινγχαμ.

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία της Ντόρτμουντ να διατηρήσει την πρωτιά στη βαθμολογία, αφού είναι δύο βαθμούς μπροστά από τη Μπάγερν που παίζει απέναντι στην ουραγό Χέρτα το Μόναχο σε αυτή την αγωνιστική.