Bundesliga : Ολοταχώς για τη “σαλατιέρα” η Μπάγερν! (vid)

“Καθάρισε” την υπόθεση νίκη στη Βρέμη η Μπάγερν και πλέον βλέπει ορθάνοιχτο τον δρόμο προς το πρωτάθλημα!

Η ομάδα του Μονάχου αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα όπως και στο παιχνίδι με τη Χέρτα, αλλά στο κατάφερε να κατακτήσει το τρίποντο.

Είχε πρόβλημα στη δημιουργία φάσεων με τη μαζική άμυνα των παικτών της Βέρντερ Βρέμης και ουσιαστικά απείλησε σοβαρά μόνο σε δύο φάσεις. Στο 7ο λεπτό όταν το πλασέ του Γκνάμπρι έδιωξε σε κόρνερ ο Παβλένκα και στο 20ο λεπτό η κοντινή κεφαλιά του Παβάρ μετά το φάουλ του Κίμιχ, βρήκε ξανά σε ετοιμότητα τον Τσέχο τερματοφύλακα.

Τα προβλήματα συνεχίστηκαν και στο δεύτερο ημίχρονο για τους Βαυαρούς, μέχρι το 62ο λεπτό. Ο Σερζ Γκνάμπρι που τελείωσε μια μακρά αναμονή για το 10ο γκολ στη Bundesliga, όταν σκόραρε για πρώτη φορά από τον Φεβρουάριο στη νίκη 2-0 της Μπάγερν Μονάχου επί της Χέρτα Βερολίνου το περασμένο Σαββατοκύριακο, ήταν αυτός που έδωσε τη λύση με κοντινό πλασέ.Δέκα λεπτά αργότερα ο Σανέ με ωραίο πλασέ “σφράγισε” τη νίκη για τη ομάδα του πετυχαίνοντας το 2-0 με ωραίο πλασέ, λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με απίθανο σουτ του Νίκλας Σμιντ στο 870 λεπτό

Οι πρωταθλητές είναι τώρα αήττητοι στις τελευταίες 27 αναμετρήσεις τους στη μεγάλη κατηγορία με τη Βέρντερ, που αποτελεί το απόλυτο ρεκόρ για έναν ζευγάρι ομάδων της Bundesliga.