Serie A : Νίκη-χρυσάφι για τη Μίλαν! (vid)

Χάρη σε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, η Μίλαν πήρε καθοριστική νίκη κόντρα στη δεύτερη της βαθμολογίας Λάτσιο και έκανε σημαντικό βήμα για την έξοδο στο Champions League.

Η Μίλαν μείωσε στους τρεις βαθμούς την απόστασή της από την Λάτσιο και πήρε ώθηση για το ματς της χρονιάς μέχρι το επόμενο, με την Ίντερ. Τι κι αν ο Τομόρι ήταν αμφίβολος, τι κι αν ο Λεάο έγινε αλλαγή μόλις στο 11ο λεπτό οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να επικρατήσουν της Λάτσιο. Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι παραμένει πίσω από την Νάπολι και συνεχίζει να κρατάει την τύχη στα χέρια της.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Λεάο να κάνει την συνηθισμένη του ενέργεια, να τρέχει με την μπάλα προς την εστία χωρίς να νικά τον Προβεντέλ.

Λίγο αργότερα, το Σαν Σίρο σιώπησε όταν είδε τον Πορτογάλο αστέρα να βγαίνει από τον αγώνα με την ανησυχία να είναι έντονη για ενδεχόμενη απουσία του από το ματς με την Ίντερ για τους ”4” του Champions League.

Παρά το σοκ που προκάλεσε αυτή η εξέλιξη, η Μίλαν πίεσε και κατόρθωσε να ανοίξει το σκορ με τον Μπενασέρ στο 17‘.

Στο 30ο λεπτό, ο Τέο Ερναντέζ με μια γκολάρα σημείωσε το 2-0 και η ομάδα του Πιόλι έβαλε γερά θεμέλια νίκης στην αναμέτρηση.

Στο 60′ ο Καζάλε δέχθηκε κλωτσιά στο πρόσωπο και υπέστη έναν ανατριχιαστικό τραυματισμό, ενώ στα επόμενα 30 λεπτά τίποτα δεν άλλαξε και το παιχνίδι έληξε με το σκορ στο 2-0 υπέρ των γηπεδούχων.