Φινάλε με νίκη στο Αγρίνιο για τον ΟΦΗ, πρωτιά στα play out οι Κρητικοί

Ο ΟΦΗ ήταν τυχερός με τα δοκάρια του Παναιτωλικού αλλά και άτυχος με τα… οριακά ακυρωθέντα γκολ του Ντίκο όμως κατάφερε και απέδειξε την σοβαρότητα του κερδίζοντας 2-0 στο Αγρίνιο και καταλήγοντας στην πρώτη θέση της άχαρης διαδικασίας των play out.

Ωραίο παιχνίδι έγινε στο Αγρίνιο ανάμεσα στον Παναιτωλικό και τον ΟΦΗ για την τελευταία αγωνιστική των playouts της Stoiximan Super League. Οι γηπεδούχοι είχαν μεν τρία δοκάρια, όμως οι Κρητικοί επικράτησαν 2-0 βρίσκοντας δύο γκολ στα τελευταία λεπτά.

Μοιρασμένο το πρώτο 20λεπτο με τους γηπεδούχους να γίνονται απειλητικοί μόνο μέσα από στατικές φάσεις κερδίζοντας φάουλ έξω από την περιοχή του ΟΦΗ δίχως ωστόσο να είναι σε θέση να γίνουν ιδιαίτερα επιθετικοί προς την εστία του Χριστογέωργου. Ο ΟΦΗ ήταν εκείνος που σκόραρε με το Ντίκο μετά το ωραίο γύρισμα του Τοράρινσον ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ καθώς ο Μαλινέζος φορ ήταν εκτεθειμένος.

Απαλλαγμένες από το άγχος, οι δύο ομάδες έπαιζαν ελεύθερα με το παιχνίδι να έχει καλό ρυθμό και ο Παναιτωλικός απείλησε δύο φορές στο τελευταίο πεντάλεπτο όταν ο Μπουζούκης εκτέλεσε το φάουλ, ο Στάγιτς πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι και σε μια πολύ ωραία επέμβαση ο Χριστογέωργος έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Καρέλη. Ο ΟΦΗ είχε την δική του καλή στιγμή στο 41′ όταν ο Λάρσον έκανε το σουτ με τον Γκρατερόλ να πέφτει στην γωνία του και να διώχνει την μπάλα.

Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να γίνουν απειλητικοί μόνο μέσα από στημένες φάσεις και τον ΟΦΗ να προσπαθεί να απειλήσει μέσα από οργανωμένες επιθέσεις. Ο Παναιτωλικός είδε την ατυχία να του χτυπάει την πόρτα καθώς με πρωταγωνιστή τον Καρέλη είδε την μπάλα να καταλήγει δύο φορές στο δοκάρι και τον ΟΦΗ να στέκεται τυχερός σε δύο περιπτώσεις με αποτέλεσμα να μην παραβιαστεί η εστία του. Ο ΟΦΗ από την άλλη ήταν εκείνος που έγινε απειλητικός, πρώτος στο δεύτερο ημίχρονο όταν στο 49′ ο Λάρσον έκανε την σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα κόντραρε και παραλίγο να πάρει το προβάδισμα με αυτογκόλ αφού ο Γκρατερόλ απεσόβησε το γκολ.

Μετά την συμπλήρωσε μιας ώρας παιχνιδιού, ο Νταμπράουσκας άλλαξε την διάταξη του ΟΦΗ από 3-5-2 σε 4-2-3-1 με την είσοδο του Μπιφοβυμά και την έξοδο του Γιαννούλη. Ο ΟΦΗ είχε την κατοχή της μπάλας δίχως να μπορεί ωστόσο να δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία ωστόσο είδε ξανά το Ντίκο να είναι οριακά εκτεθειμένος και ενώ σκόραρε για δεύτερη φορά το γκολ που πέτυχε ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Τελικά ο ΟΦΗ αποδείχθηκε πιο τυχερός από τους γηπεδούχους και στο 85ο λεπτό πήρε προβάδισμα όταν ο Λάρσον έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα βρήκε στον Χουχούμη αλλάζοντας πορεία με τον Γκρατερόλ να μην μπορεί να την διώξει και εκείνη να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του για το 0-1. Το τελικό 2-0 για τον ΟΦΗ διαμόρφωσε ο Γκρόνινγκ στο 94ο λεπτό όταν μετά από υποδειγματική αντεπίθεση ο Μπιφουμά είδε τον Δανό που ξεπέρασε τον Γκρατερόλ με ωραία προσπάθεια και με πλασέ πέτυχε το πρώτο του γκολ με την φανέλα του ΟΦΗ.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου) : Γκράτερολ, Χουχούμης, Λάρσον, Μλάντεν, Στάγιτς, Ξενιτίδης (80′ Κολοβός), Τσιγγάρας (74′ Νικολάου), Μπουζούκης (64′ Ντουάρτε), Ντίας, Βοΐλης (80′ Σενγκέλια), Καρέλης (80′ Σίλβα)

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Χριστογεώργος, Διαμαντής, Γιοχού, Γιαννούλης (61′ Μπιφουμά), Μεγιάδο, Ντιουσέ, Λάρσον, Τοράρινσον, Μπάκιτς (76′ Μαρινάκης), Φελίπε (86′ Φαλατά), Ντίκο (76′ Γκρόνινγκ)