Premier League : “Ματσάρα” στο Stamford Bridge, σφραγίζει το CL η Γιουνάιτεντ (vid)

Εκπληκτικό θέαμα, πολλά γκολ και αναρίθμητα σημαντικά γεγονότα στην 36η αγωνιστική της Premier League!

H Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επέστρεψε στις νίκες (2-0 τη Γουλβς), η Τσέλσι έμεινε στο 2-2 με τη Νότιγχαμ Φόρεστ και η Τότεναμ ηττήθηκε ξανά, αυτή τη φορά από την Άστον Βίλα εκτός έδρας με 2-1.

Μαθηματικός υποβιβασμός για τη Σαουθάμπτον, μετά την «καταδικαστική» ήττα με 2-0 από τη Φούλαμ.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε σπουδαίο βήμα για την κατάληψη μιας θέσης στην τετράδα της Premier League. Η ομάδα του Έρικ τεν Χαχ ήταν σαφώς ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και σφυροκοπούσε την εστία του Ντάνιελ Μπέντλεϊ από τα πρώτα λεπτά. Ο Αντονί Μαρσιάλ άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτό κι έδωσε προβάδισμα στους “κόκκινους διαβόλους” που δεν μπορούσε να χαθεί από την άτολμη ομάδα του Τζούλεν Λοπετέγκι.

Οι ευκαιρίες των γηπεδούχων συνεχίστηκαν, παρότι παρατάχθηκαν με αλλαγές στην επίθεση. Ο Μπέντλεϊ ήταν πρωταγωνιστής για τους “λύκους”, όμως δεν κατάφερε να αποτρέψει το δεύτερο γκολ, στις καθυστερήσεις του αγώνα από τον Αλεχάντρο Γκαρνάτσο.

Η Φόρεστ ήταν πιο επικίνδυνη στα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης και ευτύχησε να πάρει προβάδισμα στην πρώτη ευκαιρία της στο ματς με τον Αβονί στο 13ο λεπτό. Στο 22′ ο Ντανίλο επιχείρησε να νικήσει τον Μεντί με μοναδικό κέρδος ένα κόρνερ ενώ μοναδική καλή στιγμή των “μπλε” στο πρώτο μισό του αγώνα ήταν σε σουτ του Ζοάο Φέλιξ στο 33′ με τον Νάβας να επεμβαίνει χωρίς σημαντικό πρόβλημα.

Ο Στέρλινγκ ισοφάρισε στο 51ο λεπτό και ο ίδιος παίκτης σημείωσε δεύτερο προσωπικό γκολ στο 58′ δίνοντας προβάδισμα στους Λονδρέζους. οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο δεν τα παράτησαν αλλά κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στην ισοπαλία στο 62 λεπτό και πάλι με τον Αβονί, ενώ είχαν δύο καλές στιγμές με τον Λόντι στο 67′ και το 71′ για να σημειώσουν και τρίτο γκολ στην αναμέτρηση.