Δυναμικό ξεκίνημα της ΑΕΚ στους τελικό, 21-19 τον Ολυμπιακό

Η ΑΕΚ έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Handball Premier επικρατώντας με 21-19 του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που είχε ανατροπές και κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ΑΕΚ ήταν ο τερματοφύλακας Ιβάν Μάκτσεβιτς που τελείωσε το ματς με 17 επεμβάσεις σε 36 σουτ (47%), οι δύο σε πέναλτι και ένα γκολ!

Ο Λευκορώσος έκρινε το ματς με δύο αποκρούσεις σε πέναλτι του Δομπρή στο 56΄ και σε τετ α τετ του Γκρατζάν στο 59:45 με το σκορ στο 20-19, ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Ηλιόπουλος (5 γκολ).

Η Ένωση ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας ακόμα και στο +8 (13-5), ανώτερος στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός με εξαιρετική άμυνα και πολύ καλούς Μπάουερ και Παπαβασίλη, φτάνοντας στην ανατροπή (19-20), αλλά έμεινε χωρίς γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο και η ΑΕΚ είχε τον τελευταίο λόγο στο ματς.

Την Τετάρτη 17/5 το απόγευμα (19:30) θα διεξαχθεί ο 2ος τελικός στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης.

Καταπληκτικός ο Μάκτσεβιτς με 11/20 επεμβάσεις και ένα γκολ!

Σε σχέση με τον ημιτελικό του Κυπέλλου ο Αλέξης Αλβανός έβαλε στην 16αδα τον Νικολαϊδη και άφησε εκτός του Αλμέιδα, ενώ ξεκίνησε βασικούς τους Τσέπιτς (πλέι μέικερ), Παπαδιονυσίου (πίβοτ) και Κεδέρη (αριστερό εξτρέμ). Από την πλευρά του Ολυμοπιακού ο Νίκος Γραμματικός ξεκίνησε με το ίδιο σχήμα, έχοντας βασικό τον Παπαδόπουλο (αριστερό εξτρέμ) που έκανε ένα πολύ καλό Final-4.

H Ένωση μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε 5-1 στο 7’ με τέρμα του Τσέπιτς, με τον Ολυμπιακό να αντιδράει μειώνοντας σε 5-3 (9’) με γκολ των Παπαδόπουλου και Μοντόρο.
Με εξαιρετικούς τους Μάκτσεβιτς και Παπαδιονυσίου η ΑΕΚ έφτασε και πάλι στο +4 (8-4) με τον διεθνή πίβοτ να σκοράρει το 3ο του γκολ παίρνοντας και το δίλεπτο του Καραμπουρνιώτη. Ο Παπαδόπουλος μείωσε σε 8-5 (17’) με την ΑΕΚ να εκμεταλλεύεται με τον καλύτερο τρόπο το αριθμητικό της πλεονέκτημα φτάνοντας στο 10-5 (18’) με τους Κεδέρη και Μάτσκεβιτς να σκοράρει από το ένα τέρμα στο άλλο!

Με τον Λευκορώσο σε καταπληκτική ημέρα η Ένωση διεύρυνε το προβάδισμα της στο +8 (13-5) με σερί 5-0 στο 24’, ενώ ο Ολυμπιακός έμεινε χωρίς γκολ για 9 λεπτά.

Με σερί 3-0 και τα γκολ των Γκατζάν, Νιοκάς και Παπαδόπουλου το σκορ έγινε 13-8 (27’), με την ΑΕΚ να επαναφέρει το +7 (15-8) με τους Ηλιόπουλο και Μαντάλινιτς στο 28’, ενώ το σκορ (15-9) του ημιχρόνου διαμόρφωσε ο Σλαβούλιτσα.

Πρωταγωνιστής του πρώτου ημιχρόνου ήταν αδιαμφισβήτητα ο Ιβάν Μάκτσεβιτς που είχε 11/20 επεμβάσεις (55%), η μία σε πέναλτι και ένα γκολ, ενώ στο 24’ με το σκορ στο 13-5 είχε 10/15 (67%)!

Ανατροπή Ολυμπιακού με Παπαβασίλη και Μπάουερ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Παπαβασίλη αντί του Παπαδόπουλου και τον Μπάουερ να επανέρχεται κάτω από τα δοκάρια αντί του Κοτανίδη για τον Ολυμπιακό.

Ο διεθνής αριστερός εξτρέμ μείωσε τη διαφορά στα 5 γκολ (15-10), ενώ η ΑΕΚ επανέφερε το +7 (17-11) με γκολ των Αραμπατζή και Μαντάλινιτς (34’).

Ο Ολυμπιακός έκανε την αντεπίθεση του και με σερί 6-0 έφτασε στην ισοφάριση (17-17) στο 42’ με γκολ των Μοντόρο, Παπαβασίλη (2), Οστρούσκο (2) και Μπάγιου.

Η ΑΕΚ σκόραρε μετά από 12 λεπτά με τον Ηλιόπουλο για το 18-17 (46’) με τον Παπαβασίλη να σκοράρει σε κενό τέρμα για το 18-18 στο 48’, ενώ ο ίδιος παίκτης ολοκλήρωσε την ανατροπή για τον Ολυμπιακό για το 18-19 στο 50’ με τους φιλοξενούμενους να περνάνε μπροστά για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Παράλληλα η ΑΕΚ σκόραρε μόλις 3 τέρματα σε 22 λεπτά με τον Μπάουερ να έχει 6/9 επεμβάσεις στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Μαντάλινιτς στο 53’ έφερε το ματς στα ίσια (19-19) και ο Ηλιόπουλος στο 55:40 έβαλε και πάλι μπροστά (20-19) την Ένωση, ενώ στην επόμενη φάση ο Μάκτσεβιτς σταμάτησε το πέναλτι του Δομπρή για την 16η του επέμβαση. Ο Λευκορώσος «κλείδωσε» τη νίκη για την ΑΕΚ με την 17η του απόκρουση στο τετ α τετ του Γκατζάν στο 59:45 με τον Κεδέρη να σκοράρει με τη λήξη στο τελικό 21-19.

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 6-3, 7-4, 10-5, 13-6, 15-9 (ημχ), 17-11, 17-15, 17-17, 18-19, 19-19, 21-19
Διαιτητές: Nάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι:2/2-1/3

ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς 1, Αραμπατζής 2, Τικ, Ζίβκοβιτς, Μαντάλινιτς 7, Νικολαϊδης, Τσέπιτς 1, Ηλιόπουλος 5, Παπαδιονυσίου 3, Λιάπης, Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτομπί, Ρογκούλσκι, Λέμος, Κεδέρης 2.

Ολυμπιακός (Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 5, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 4, Δομπρής 1, Mπουρζέ, Πασσιάς, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούτσκο 2, Γκράτζαν 1, Μιχαηλίδης, Μπάουερ