“Βύθισαν” την Προοδευτική τα Χανιά (+vid με στιγμιότυπα)

Απτόητα συνεχίζουν την πορεία τους στο πρωτάθλημα της Super League 2 τα Χανιά. Η εντυπωσιακή ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη κατάφερε να περάσει νικηφόρα και σε βάρος της Προοδευτικής, κερδίζοντας με 2-1.

Οι “βυσσινί” μπορεί να έπαιζαν στο παιχνίδι αυτό μια κατηγορία αλλά τα Χανιά… συνέχισαν το βιολί τους, διευρύνοντας έτσι το σερί τους στα εννέα, πλέον, παιχνίδια, έχοντας απολογισμό 5 νίκες και 4 ισοπαλίες. Μάλιστα, με αυτή τη νίκη φτάνουν στην 4η θέση όπου και ισοβαθμούν με την Καλαμάτα.

Τα Χανιά είχαν ένα εντυπωσιακό σε απόδοση πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο προηγήθηκαν χάρη σ’ ένα εξαιρετικό γκολ από τον Άγγελο Κόλα στο 33ο λεπτό που προήλθε από τη σέντρα του Μανουσάκη.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Προοδευτική ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της, φτάνοντας στο 1-1 στο 54’ με τον Παυλίδη ο οποίος αξιοποίησε την πάσα – δώρο που έκανε ο Λεμονής στον Αγγελόπουλο ο οποίος ήταν ο παίκτης που έστειλε τη μπάλα προς τον σκόρερ.

Η “Προο” είχε και δοκάρι σε μία καραμπόλα που ακολούθησε στο 64’ όταν από το σουτ που επιχείρησε ο Παυλίδης αυτή βρήκε στον Κατσούρι και χτύπησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Καλογεράκη.

Τελικά, το γκολ για τα Χανιά ήρθε με την απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ρότσα στο 69’, με τον Πορτογάλο αριστερό μπακ να στέλνει… συστημένη τη μπάλα στο αριστερό “Γ” της εστίας του Αστρά, δίνοντας έτσι τη νίκη στην ομάδα του.

το φιλμ του αγώνα στο athlitiko.gr

Προοδευτική (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Αστράς, Αλεξίου, Πάβλας (62’ Νικόλης), Χατζηδίμπας, Πότσι, Καρρίκι (31’ λ.τρ. Αγγελόπουλος), Πίσσας, Παυλίδης, Καπνίδης (76’ Ευθυμίου), Νταβιώτης (76’ Αλιμπέ), Τσακίρης (62’ Μάντιτς)

ΠΑΕ Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Κατσούρι, Σέχου, Γιαμπερέ, Ρότσα, Λεμονής, Μπουτσάκης (61’ Καμαρά), Μπουρσέλης (68’ Τσέλιος), Μανουσάκης (68’ Ιατρούδης), Κόλα (85’ Σερβιλάκης), Μάναλης