“Μάχη” χωρίς γκολ στη Φιλιππούπολη, κερδισμένος ο Αλμωπός (photos)

Για την 25η αγωνιστική της Super League 2, Ηρακλής Λάρισας και Αλμωπός Αριδαίας αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 0-0 σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο γήπεδο Φιλιππούπολης.

Ο Ηρακλής είχε μεν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι δεν μπόρεσε να σκοράρει, αφήνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα της Πέλλας έπαιξε έξυπνα, διαχειρίστηκε το παιχνίδι όπως πράττει πάντα σε ανάλογες καταστάσεις και πήρε έναν βαθμό που ίσως αποδειχτεί σημαντικός.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε με διάθεση να πιέσει ψηλά και να χαλάσει το παιχνίδι του Αλμωπού, με την πίεση της ομάδας του Χρήστου Χατζηλιάδη να φτάνει μέχρι την περιοχή του Ντόκιτς. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να προσαρμοστούν στο τερέν και όταν είχαν την κατοχή της μπάλας την οδήγησαν στα πλάγια με στόχο να επιτεθούν από εκεί. Με τον χρόνο να περνάει οι γηπεδούχοι έβαλαν κάτω την μπάλα και με ορθολογικό τρόπο θέλησαν να φτάσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή ψάχνοντας την πρώτη τους ευκαιρία στην αναμέτρηση. Αυτή ήρθε στο 13ο λεπτό, όταν ο Γκαρσία εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά με την κεφαλιά του Γκουγκούδη να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ντόκιτς.

Οι ποδοσφαιριστές του Χρήστου Χατζηλιάδη συνέχισαν να αναζητούν την σπουδαία στιγμή και δυο λεπτά αργότερα, ο Καμπέρης γύρισε για τον Συρεγγέλα με τον δεύτερο να κάνει το σουτ στην κίνηση από το σημείο του πέναλτι με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι, κατέγραψαν την πρώτη τους τελική στο 29′ με τον Πέλκα να δοκιμάζει το σουτ από τα όρια της περιοχής και να την μπάλα να φεύγει δίπλα από την ρίζα της αριστερής δοκού του Φαρμάκη.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, η ομάδα της Θεσσαλίας ήταν και πάλι αυτή που προσπάθησε περισσότερο να φτάσει στο γκολ, αγωνιζόμενη δίχως τον Λούκας Γκαρσία από το 44ο λεπτό ο οποίος αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού. Σε ένα παιχνίδι στο οποίο έδειχνε πως η ομάδα που θα σκόραρε πρώτη θα ήταν και αυτή που θα έφτανε στο τρίποντο. Ο Αλμωπός έφτασε μια ανάσα από το να παγώσει τον Ηρακλή όταν στο 56ο λεπτό ο Πέλκας βρέθηκε αφύλακτος στην “καρδιά” της περιοχής με το πλασέ που πραγματοποίησε ο ποδοσφαιριστής των φιλοξενουμένων να σταματιέται από τον Φαρμάκη.

Στο 62′ ο Χατζής έκανε ένα σουτ από την γωνία της μεγάλης περιοχής με την μπάλα να μην έχει την επιθυμητή κατάληξη παρότι οι προϋποθέσεις ήταν άριστες.Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον Ηρακλή να προσπαθεί να ψάξει το γκολ, ωστόσο οι δυο ομάδες αλληλουεδουτερώθηκαν στον χώρο του κέντρου, δίχως να σημειωθεί κάποια αξιόλογη φάση μπροστά από τις δυο εστίες.

Η αναμέτρηση κύλησε έτσι μέχρι το τριπλό σφύριγμα της λήξης με τον Ηρακλή να μην καταφέρνει να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα και να μένει στο 0-0 για δεύτερη συνεχόμενη αναμέτρηση φτάνοντας τους 22 βαθμούς και όντας τρεις κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού.

δείτε φωτογραφίες στο athleticlarissa.gr

Ηρακλής Λάρισας (Χρήστος Χατζηλιάδης): Φαρμάκης, Γιαννίτσης, Χατζής, Γκαλίτσιος, Μπόσιο, Γκουγκούδης, Καμπέρης, Γκαρσία (44’ λ.τρ. Ζαφειρίου), Κέρη, Λεσάϊ (86’ Λαγωνίδης), Συρεγγέλας (70’ Κάσας).

Αλμωπός Αριδαίας (Γιώργος Τυριακίδης): Ντόκιτς, Σουλιώτης, Μανωλάκης, Τσιμπούκας, Ασλαμπάλογλου, Παρασκευάς, Κέρθι, Έππας, Πέλκας (72’ Πέττας), Παπαδόπουλος (88’ Ταχματζίδης), Πατρινός (67’ Τσιπούρας).