Δεν κέρδισε και δεν…ξέφυγε η Κηφισιά

Η Κηφισιά αναδείχθηκε ισόπαλη δίχως γκολ (0-0) με τον Ολυμπιακό Β για την 25η αγωνιστική της Super League 2.

Οι παίκτες του Γιώργου Πετράκη ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο μισό, δεν κατάφεραν όμως να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο δεύτερο μέρος στάθηκαν άτυχοι στην τελική προσπάθεια. Από την πλευρά τους, εκείνοι του Αριέλ Ιμπαγάσα απείλησαν κατά βάση μετά από την ανάπαυλα, έχοντας τρεις καλές ευκαιρίες (οι δύο μέσα σε διάστημα δύο λεπτών, στο 80′ και το 81′.

Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Περικλή Καραγιαννάκη, ο οποίος έφυγε από κοντά μας πριν από μερικές ημέρες. Υπήρξε εμβληματική μορφή της πόλης και της ομάδας, την οποία υπηρέτησε τόσο ως αθλητής όσο και ως παράγοντας.

Η Κηφισιά είχε τον απόλυτο έλεγχο της κατάστασης στο πρώτο μισάωρο, χάνοντας τη μία ευκαιρία μετά από την άλλη, για να πάρει το προβάδισμα. Στο 9′ σε φάση διαρκείας μπροστά από την εστία του Ολυμπιακού Β οι παίκτες του Γιώργου Πετράκη έστειλαν την μπάλα πάνω σε σώματα, σε δύο διαδοχικά σουτ, με το τρίτο από τον Νίκο Βαφέα να βρίσκει πάνω σε αντίπαλο αμυντικό και να καταλήγει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι των φιλοξενούμενων. Από το κόρνερ που εκτελέστηκε, ο ίδιος παίκτης έκανε το μονοκόμματο σουτ από το ύψος του πέναλτι, αλλά είδε την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.

Στο 12ο λεπτό καταγράφηκε η πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό Β’ με το σουτ του Γιώργου Μαρίνου να φεύγει ψηλά άουτ, ενώ στο 20′ το δυνατό σουτ του Αλγκασίμ Μπα δεν ανησύχησε τον Αλέξανδρο Αναγνωστόπουλο.

Η Κηφισιά συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας και να απειλεί ξανά τρεις φορές μέσα σε πέντε λεπτά. Στο 22ο η κεφαλιά του Ανδρέα Τετέι (μετά από σέντρα του Στέλιου Ποζατζίδη) βρήκε στο αριστερό δοκάρι και κατέληξε άουτ, ενώ στο 26ο λεπτό ο Θανάσης Παπαδούδης μπλόκαρε με δυσκολάι το συρτό σουτ του Δαμιανού Γκίνη από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Στο 27′ ήταν η σειρά του Μαντί Ταλάλ να σουτάρει από το ίδιο σημείο, με την μπάλα να φεύγει όμως άουτ.

Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους ανήκε πάλι στην Κηφισιά, με τον Νίκο Πέιο να κλέβει την μπάλα και μετά από συνεργασία με τον Μαντί Ταλάλ να κάνει το ψηλοκρεμαστό σουτ, που όμως έφυγε άουτ.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Ολυμπιακός Β κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και ήταν σαφώς πιο απειλητικός. Στο 58′ ο Αλέξανδρος Αναγνωστόπουλος αντέδρασε υποδειγματικά και απέκρουσε με το πόδι το τετ α τετ του Αλγκασίμ Μπα.

Επτά λεπτά αργότερα (65′), η καρφωτή κεφαλιά του Ματέους Μπαρμπόσα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μαντί Ταλάλ πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι, ενώ στο 69′ η κεφαλιά του Ανδρέα Τεττέι από σέντρα του ίδιου παίκτη ήταν αδύναμη, καταλήγοντας στην αγκαλιά του Θανάση Παπαδούδη.

Η Κηφισιά συνέχισε να μοχθεί για το πολυπόθητο γκολ, με τον Μιχάλη Κουιρουκίδη να κάνει το δυνατό σουτ στο 74′ με την μπάλα να βρίσκει σε σώματα και να φεύγει κόρνερ.

Το πεντάλεπτο που ακολούθησε βρήκε τον Ολυμπιακό Β’ να απειλεί τρεις φορές από καλή θέση μέσα στην περιοχή της Κηφισιάς, αλλά ο Αλγκασίμ Μπα (76′ & 80′) και ο Γιάννης Κωστή (81′) δεν βρήκαν τον στόχο, με τον Αλέξανδρο Αναγνωστόπουλο να επεμβαίνει σωτήρια στο πλασέ του δεύτερου.

Στο 84ο λεπτό ο Μαντί Ταλάλ ανέλαβε την εκτέλεση του φάουλ, λίγα μέτρα έξω από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε όμως λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η τελευταία φάση του αγώνα ανήκε στην Κηφισιά, με τον Κώστα Προβυδάκη να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, με την μπάλα να περνά απ όλους και τον Μαντί Ταλάλ να κάνει το πλασέ πάνω στην κίνηση, δίχως όμως να βρει τον στόχο.

ΠΑΕ Κηφισιά (Γιώργος Πετράκης): Αναγνωστόπουλος, Μπαρμπόσα, Βαφέας, Προβυδάκης, Ποζατζίδης Στ. (85′ Να), Πέιος, Γκίνη (85′ Νοικοκυράκης), Ταλάλ, Πρίτσας (63′ Κουιρουκίδης), Αντερέγκεν (74′ Αντερέγκεν), Τεττέι

Ολυμπιακός Β (Ιμπαγάσα): Παπαδούδης, Μπα, Μπαγκαλιάνης, Λιάτσος (74′ Καράκουτης), Αποστολόπουλος, Νίκολιτς, Μαυρουδής, Μαρίνος (74′ Αργυρίου), Κωστή (88′ Σύρμης), Χρυσόπουλος, Σουρλής