Basket League : “Περίπατος” του Παναθηναϊκού, 1-0 το Περιστέρι (vid)

Συγκεντρωμένος και αποτελεσματικός στις δύο πλευρές του παρκέ, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 101-57 το Περιστέρι κι έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά των Playoffs της Basket League. Επόμενη αναμέτρηση το Σάββατο (20/5-19:15, ΕΡΤ3) στο κλειστό «Ανδρεάς Παπανδρέου».

Η εξαιρετική άμυνα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι 32 ασίστ και τα 19/22 δίποντα, οδήγησαν τον Παναθηναϊκό σε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στο Περιστέρι που έχασε νωρίς την επαφή με το σκορ. Όσοι παίκτες αγωνίστηκαν από τους γηπεδούχους πέτυχαν πόντους ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Λι με 15. Από το Περιστέρι ο Φρανσίσκο τελείωσε το ματς με 15.

Με στόχο να βάλει τις βάσεις της επικράτησης από νωρίς, ο Παναθηναϊκός ήταν πιεστικός στην άμυνα κι επιθετικά στηρίχτηκε στον Αρτούρας Γκουντάιτις που εκτελούσε και δημιουργούσε. Οι «πράσινοι» μπήκαν μπροστά με 9-0 στο 3’ έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Λευτέρη Μποχωρίδη προσπαθώντας να «χτίσουν» διψήφια διαφορά. Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με επιθετική αιχμή τον Φρανσίσκο αλλά τα τρία φάουλ στο πρώτο δεκάλεπτο τον κράτησαν από νωρίς στον πάγκο και τον Παναθηναϊκό να έχει το προβάδισμα (25-17).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με επιμέρους σκορ 14-6, ανέβασαν τη διαφορά στους 16 πόντους (39-23) στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Όσο περνούσε η ώρα ο Παναθηναϊκός κυριαρχούσε απόλυτα στο παρκέ, με συνέπεια να προηγηθεί με με 51-27 στο ημίχρονο, μετά το τρίποντο του Λευτέρη Μαντζούκα.

Mε το… γκάζι πατημένο, οι γηπεδούχοι πήγαν τη διαφορά στους 33 (64-31) στο 24΄ και δεν επέτρεψαν στο Περιστέρι ν’ αντεπιτεθεί. Η απόσταση παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα (75-45) ανάμεσα στις δύο ομάδες και οι δύο προπονητές μοίρασαν τον χρόνο συμμετοχής με το μυαλό στον δεύτερο ημιτελικό.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 51-27, 75-45, 101-57