LaLiga : Επιστροφή στον θρόνο για τη Μπαρτσελόνα! (vid)

Πρωταθλήτρια Ισπανίας είναι και μαθηματικά η Μπαρτσελόνα, μετά το εμφατικό 2-4 επί της συμπολίτισσας Εσπανιόλ!

Και τα δύο περασμένα καλοκαίρια φλέρταρε έντονα με την χρεοκοπία. Έφτασε κυριολεκτικά στο χείλος του γκρεμού, χρειάστηκαν επιδέξιοι, μα και ριψοκίνδυνοι διοικητικοί ελιγμοί, ώστε να αποφευχθεί η σύγκρουση με τα βράχια.

Η πρόσληψη του Τσάβι αποτέλεσε… ένα αλεξικέραυνο και οι προσεκτικές και μελετημένες κινήσεις έφτιαξαν ένα ρόστερ που θα μπορούσε να κυνηγήσει με ρεαλιστικές πιθανότητες την επιστροφή στην κορυφή για πρώτη φορά μετά το 2019.

Αυτό έγινε και μάλιστα με πολύ πιο… εύκολο τρόπο από ότι θα περίμενε και ο πιο αισιόδοξος οπαδός των “μπλαουγκράνα”.

Με μία πολύ κυνική και συμπαγή ομάδα, η Μπαρτσελόνα έφτασε τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος στο 27ο πρωτάθλημα της ιστορίας και μάλιστα στο άντρο της μισητής συμπολίτισσας Εσπανιόλ, που μετά το 2-4 παρέμεινε στην προτελευταία θέση και με την θηλιά στον λαιμό.

Μετά την ήττα της Ατλέτικο Μαδρίτης από την Έλτσε, οι παίκτες του Τσάβι ήξεραν ότι με νίκη τελειώνουν και μαθηματικά μία ώρα αρχύτερα την κατάκτηση του τίτλου και δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη.

Με έναν εκπληκτικό Μπαλντέ να έχει ασίστ στο Λεβαντόφσκι (11’) και προσωπικό γκολ (20’), η Μπαρτσελόνα τελείωσε από νωρίς το άγχος, με τον Πολωνό να σκοράρει ακόμα μία φορά για το 0-3 πριν βγει το ημίχρονο (40’).

Ο επιθετικός μονόλογος έφερε και τέταρτο γκολ στο ξεκίνημα της επανάληψης με τον Κουντέ (53’) και κάπου εκεί το πόδι σηκώθηκε από το γκάζι.

Η Εσπανιόλ ανταπέδωσε δύο τέρματα με τους Τσάβι Πουάδο (73’) και Χοσέλου (92’), όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να περιορίσει την έκταση της ήττας που έστεψε την Μπαρτσελόνα πρωταθλήτρια μέσα στο σπίτι της…