Bundesliga : “Αυτοκτόνησε” και κινδυνεύει να χάσει την Ευρώπη η Λεβερκούζεν (vid)

Η Λεβερκούζεν έμεινε στο 2-2 κόντρα στην Γκλάντμπαχ στην «Μπάϊ Αρίνα» για την 33η αγωνιστική της Bundesliga, αν και προηγήθηκε με 2-0.

Μια «αυτοκτονία» καθώς και τα δύο γκολ ήταν μια προσφορά της άμυνας, απίστευτα λάθη.

Έτσι το εισιτήριο για το Κόνφερανς Λιγκ θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική με αντίπαλο την Βόλφσμπουργκ, με τις «ασπιρίνες» να παίζουν εκτός με την Μπόχουμ.

Η Λεβερκούζεν έβαλε δύο γκολ σε πέντε λεπτά στο πρώτο ημίχρονο. Το πρώτο στο 15’ με πλασέ Αντλί και το δεύτερο στο 20’ με κεφαλιά Ντεμίρμπαϊ.

Στην επανάληψη, Μπάκερ και Χράντσετσκι στο 58’ έχασαν το κοντρόλ και ο Χόφμαν από κοντά πλάσαρε για το 2-1.

Η ισοφάριση ήταν ακόμη χειρότερο λάθος με τον Αμίρι στο 90’ να γυρνά την μπάλα στον Τιράμ, εκείνος να στρώνει στον Στιντλ που εύκολα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.