Δεν χαρίστηκε στον Διαγόρα ο Πανσερραϊκός

Μπορεί ο Διαγόρας να είναι η ομάδα που “καίγεται” για βαθμούς, ο Πανσερραϊκός όμως ήταν αυτός που κυριάρχησε στο γήπεδο, στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 26ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της Super League 2.

Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη, που έχει εξασφαλίσει τον τίτλο και την άνοδο στη Super League 2, επικράτησε με 3-1 και έφτασε τους 60 βαθμούς. Από την άλλη πλευρά, οι νησιώτες παραμένουν στους 27, τρεις περισσότερους από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι Σερραίοι ετοιμάζονται για τη φιέστα ανόδου, που έχει προγραμματιστεί για την Τετάρτη 31/5, στον εντός έδρας αγώνα με τον ΠΑΟΚ Β.

Στο 15′ ο Κατσαντώνης άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Μακεδονίας και με αυτό το σκορ, οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών στο δεύτερο 45λεπτο, τα Λιοντάρια πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Σοφιανό, βάζοντας δύσκολα στους Ροδίτες, που μέχρι εκείνο το σημείο κατέγραψαν μόνο ένα καλό σουτ του Μανιά.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους φιλοξενούμενους, ο Πανσερραϊκός έφτασε και σε τρίτο γκολ στο 77ο λεπτό (Σαΐντ ο σκόρερ), με τον Μπούμπα να πετυχαίνει στο 84′ το γκολ της τιμής για τον Διαγόρα, λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο.

Πανσερραϊκός (Παύλος Δερμιτζάκης): Κατσίκας, Δεληγιαννίδης (70′ Σαΐντ), Καρασαλίδης, Αυλωνίτης (70′ Παντεκίδης), Πεταυράκης, Στάικος (62′ Θυμιάνης), Κολομπίνο, Σοφιανός (70′ Μασκανάκης), Στίνα, Κατσαντώνης (73′ Νάτσος), Μπαΐροβιτς.

Διαγόρας Ρόδου (Άγγελος Διγκόζης): Αθανασόπουλος, Τάτσης, Μανιώτης, Γκρόζντανιτς, Μαγκάκης, Αρίας (80′ Πετράκης), Τσιαντούλας (66′ Λούκιτς), Μιχόπουλος (58′ Παραστατίδης), Αντεσίνα (80′ Βουργουντζής), Μανιάς (80′ Μπούμπας), Σταμένκοβιτς.