LaLiga : Νίκησε και επέστρεψε στη δεύτερη θέση η Ρεάλ, έχασε έδαφος με “γκέλα” ολκής η Σεβίλλη (vids)

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 2-1 της Ράγιο Βαγιεκάνο, σε ένα παιχνίδι το οποίο είχε μονόπλευρο ενδιαφέρον, καθώς οι “μερένχες” διεκδικούν τη δεύτερη θέση.

Σύσσωμοι οι ποδοσφαιριστές της Ρεάλ Μαδρίτης πριν από την έναρξη του αγώνα, φορούσαν φανέλα με το όνομα του Βινίσιους, ενώ γενικότερα στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» υπήρξε κλίμα στήριξης προς το πρόσωπο του Βραζιλιάνου.

Το σκορ για τη Ρεάλ Μαδρίτης «άνοιξε» στο 31΄ο Καρίμ Μπενζεμά, με τον Ροδρίγο στο 89ο λεπτό να δίνει τη νίκη στην ομάδα του, αφού προηγουμένως είχε ισοφαρίσει σε 1-1 η Ράγιο με τον Ραούλ Ντε Τομάς.

Το ματς στο Martínez Valero ξεκίνησε ιδανικά για τη Σεβίλλη η οποία βρήκε δίχτυα στο 10ο λεπτό με τον Λαμέλα. Τα… χαμόγελα κράτησαν για λίγο καθώς οκτώ λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Γκέγε. Η ‘Ελτσε ανέβασε ρυθμό και έφτασε στην ισοφάριση στο 25ο λεπτό με τον Μορέντε. Στο δεύτερο μέρος, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να βρει δίχτυα με το 1:1 να διατηρείται μέχρι το τέλος και τη Σεβίλλη να χάνει έδαφος στο κυνήγι της 7ης θέσης, ούσα στο -1.

Kάντιθ ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση, απειλώντας από το πρώτο λεπτό, χάνοντας μάλιστα τεράστια ευκαιρία με τον Μπονγκοντά. Η Βιγιαρεάλ όμως στη συνέχεια, ανέβασε ρυθμό και απείλησε με τον Μορένο. Στο 20ο λεπτό, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Ο Τζάκσον, μετά από εξαιρετική ενέργεια σκόραρε, βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού. Στο 42ο λεπτό ο Τριγκέρος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, όμως το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στις καθυστερήσεις όμως του ημιχρόνου, ο Τζάκσον έκανε το 2:0 βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη της ομάδας του. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, η Κάντιθ προσπάθησε να βγάλει αντίδραση όμως η Βιγιαρεάλ διατήρησε το προβάδισμά της που τη έδωσε τη νίκη με 2:0 και παρέμεινε στην πέμπτη θέση, που της δίνει το εισιτήριο για το Europa League.